Hoblík je velice užitečná pomůcka do každé dílny. Ať už na výrobu hladkých povrchů prken, nebo na vytváření polodrážek a osazení.
Na obyčejném hoblíku se nastavuje pouze výška hobliny. U běžných dřevěných, nebo litinových hoblíků se na její nastavení používá seřizovací matice. U starších typů je ještě možné se setkat s klínem vzepřeným mezi štěrbinu a nůž. Nastavování takového hoblíku je velmi pracné, zdlouhavé a chce hodně cviku.
Nejlepší výška hobliny se odvíjí od činnosti, jako chcete s hoblíkem provádět.
Pro hrubé srovnávání nerovností a vyčnívajících vláken bez větších nároků na estetiku stačí nastavit výšku na cca 0,3 mm. Pro dohlazování musí být výška hobliny samozřejmě nižší, pohybuje se pod hranicí 0,1 mm. Tyto čísla jsou pro normálního člověka téměř nepředstavitelná, je proto dobré si nastavení nejprve vyzkoušet na nějakém nepotřebném kusu dřeva.
Hoblujeme co nejdelšími tahy hoblíkem ve směru vláken dřeva. Ale pozor, v jednom směru lze hoblovat snadno, výsledek vypadá dobře, ale hoblování opačným směrem vytrhává vlákna a dřevo spíše zdrsňuje, než hladí. Proto se nejprve ze strany podíváme na směr vláken, jedním směrem stoupají a druhým klesají. My budeme hoblovat ve směru, v kterém vlákna stoupají, a dřevo se pak nebude vytrhávat.
Srovnávací test nejlepších elektrických hoblíků zde
Macek je dlouhý hoblík s nožem šířky nejčastěji 60 mm. Používá se na velké plochy, u nichž je nárok na rovnost ve všech směrech. Hoblík je velmi těžký, a práce s ním vyžaduje značnou sílu a výdrž.
Obyčejný hoblík, nazývaný někdy také hladík, je jenom jakýsi zkrácený macek. Je dlouhý něco kolem 30 centimetrů, přičemž jeho ostří je přibližně stejně široké jako u macka. Používá se na všechny druhy činností, od hrubého zarovnávání, až po hlazení.
Pokud si chcete pořídit jenom jeden hoblík, je pro vás tento jasnou volbou.
Hoblík pro vytváření osazení a polodrážek. Je vybaven dvěma stavitelnými dorazy, jedním se staví šířka a druhým hloubka řezu. Velmi zřídka používaný, lze jej nahradit dlátem.
Nástroj vhodný pouze k hrubému rovnání. Na hlazení se nehodí díky rychlosti, s jakou se točí oba nože (a tím pádem velice rychle odebírají materiál).