Pracujete často s počítačem nebo u něj trávíte svůj volný čas? Pak vaše oči dostávají nejspíše pořádně zabrat. A jak tomu předejít? Pokud obyčejné seřízení monitoru, úprava jasu a filtr modrého světla nepomůže, podívejte se i na doplňkové faktory. A tím nejdůležitějším je právě osvětlení.
Všeobecně platí, že je-li přechod mezi monitorem a okolím příliš ostrý nebo výrazný, pak se mu naše oči jen obtížně přizpůsobují. To může znamenat celou řadu problémů. Proč jim tedy jednoduše nepředejít?
V první řadě by měl tento domácí pomocník poskytovat opravdu přesně ohraničené světlo. Nesmí oslňovat ani zkreslovat barvy ve svém okolí. Jedině takové osvětlení vám zaručí ničím nerušený klid na vysoce soustředěnou práci. Dbejte na to, aby lampa dobře osvětlovala vaše pracovní místo, ale zároveň vám dovolovala nasměrovat kužel světla všude tam, kde je ho aktuálně třeba.
Pracujete často s tištěným textem nebo nákresy? Pak by měla mít jako bonus i dlouhý kabel, abyste si ji mohli v případě potřeby celou přitáhnout a posvítit s ní rovnou na papír. Uvidíte, jak výrazná tato změna bude.
Zaměřte se na aspekt, který jste nejspíš až dosud přehlíželi. Vždyť dobře vybrané doplňkové osvětlení je stejně důležité jako kvalitní rozvaděč optických sítí a další vybavení. A začít bychom měli od populárních LED zdrojů.
Jejich světlo totiž není tak ostré jako v případě klasických žárovek, a navíc lze jeho barvu i jas velmi jednoduše regulovat. Navíc se nemusíte omezovat jen na velké zdroje světla. Mnohem lepší totiž budou například populární LED pásky, které lze nalepit na zeď za monitor nebo třeba pod poličku a užívat si tak všech jejich výhod.
Zvolte si na nich barvu, která nejlépe odráží atmosféru hry, kterou právě hrajete a uvidíte, jak se vaše výkony zlepší. Ty nejlepší modely nabízí jednoduché ovladače, které vytvoří požadovanou iluzi stiskem jednoho tlačítka. A vůbec nemusí být drahé, stačí jen využít výhodné akce v některém ze specializovaných obchodů.
Dbejte rovněž na to, aby se kužel světla rovnoměrně rozptyloval a nevytvářel nepříjemné odrazy – a to nejenom na monitoru. I odraz od nízko visícího obrazu může být opravdu nepříjemný. Jestliže to nejde vyřešit jinak, zamyslete se nad pořízením antireflexního skla.
Platí také pravidlo, že praváci by měli mít lampičku postavenou vždy nalevo od sebe a u leváků to samozřejmě platí naopak. Nebudete si tak nechtěně stínit. Vybírejte také jasné pracovní světlo se správnou barvou. Ideální je pro práci na počítači „denní bílá,“ jejíž hodnoty odpovídají 4 000 Kelvinů. A jestliže často pracujete s barevnými prezentacemi, volte pro jejich prohlížení čisté bílé světlo. Opět tím ulevíte očím.
Ovšem bylo by chybou myslet si, že svítidla na stole fungují v rámci prostoru jako samostatný celek. Ve skutečnosti je tomu totiž přesně naopak. Takže jak je začlenit do celkového světelného spektra?
Osvětlení v okolí by mělo být spíše jemné a rozptýlené. Nemusí jít nutně o jeden centrální svítící bod, mnohem lepší bude několik menších, které dodají místnosti na hloubce i prostoru. A vy se tedy uvnitř za žádných okolností nebudete cítit stísněně. Určitě vám někdy připadá jakoby vám strop v kanceláři doslova „padal na hlavu.“ S dobře vybranými svítidly však nic takového nehrozí.
Zdroj obrázku 1: {Africa Studio} / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: {Light-Studio} / Shutterstock.com