Spoje šrouby, ať už obyčejnými metrickými či různými šroubovacími ?udělátky?, nabývají v posledních letech na velké oblibě a to asi hlavně díky populárnímu nábytku ze švédské nábytkářské firmy Ikea.
Klasickým metrickým šroubem lze spojit pouze součásti, které mají protilehlé konce rovné a dostatečně široké.
Šroubové „ikeácké“ spoje toto pravidlo poněkud nabourávají svými speciálně vymyšlenými šroubovými konstrukcemi. Ale tam bývá většinou přiložen dost podrobný návod, takže se tím zaobírat nebudu.
My zůstaneme u klasických metrických šroubů. Ze všech možných spojů je spojení šroubem to nejpevnější. Má spoustu dalších kladných vlastností, z nichž nejdůležitější můžeme uvést snadné rozebírání a vysokou odolnost vůči změnám teploty, tlaku a vlhkosti.
Metrickými šrouby se proto spojují ty nejnamáhavější konstrukce. Používají se například při zavětrování střešních trámů takzvanými hambalky. Ty jsou spojeny dvojicí, nebo čtveřicí silných šroubů a vydrží téměř věčně a hlavně nehrozí jejich povolení. Nebo hodně namáhané pohyblivé součásti (například u dřevěných kol, pák, nebo dveří či dvířek).
Nejprve je nutné si dobře uvědomit kolik součástí bude jedním šroubem držet pohromadě.
Podle toho musíme nakoupit materiál. Je dobré dát na každý konec dvě matice, jednu dotahovací a druhou pojistnou. Nebo můžeme koupit místo jedné matice takzvanou pérovku (pružnou podložku), která plní stejnou funkci. Každopádně na rozhraní dřeva a matky (nebo dřeva a pérovky) je nutné umístit podložku. Úplně stačí velkoplošná (ale vyrábí se i speciální do dřeva).
Spočítáme délku šroubu a koupíme nejbližší delší (šroub by měl být delší o jeden jeho průměr).
Pokud neseženeme šroub, je nutné koupit závitovou tyč vhodného průměru, jednu nebo dvě matky navíc a tyč přiříznout pilkou na železo.
Pod každou matku (nebo hlavu šroubu) dáme podložku, pod matku ještě navíc pérovou podložku. Pokud jsme se rozhodli pro verzi se dvěma matkami, tak pérovku nedáváme. Naopak po utažení přidáme druhou matku na pojištění. Utahujeme tak, že hlavu držíme a matkou otáčíme rovnoměrnou silou. Nikdy při dotahování za klíč netrháme!!! To je můžeme pouze při povolování.