Zpět na seznam všech návodů

Lepení dřeva

Správný postup při lepení dřeva je velmi důležitý pro pevnost vzniklého spoje.

Příprava spoje na lepení

Spoj, který budeme lepit je docela náročný na výrobu. Protější plochy k sobě musí dokonale přiléhat, čím větší plocha, tím je spoj pevnější. Pokud děláme čepové, nebo rybinové spoje, je nutné, aby byly přesně naměřené a nevznikaly ve spoji mezery. Takovýto spoj se nesmí viklat, protože to již ničím nespravíme. Proto u výroby čepů a rybin platí ?méně je někdy více? dvojnásob, a při odebírání materiálu na to pamatujeme.

Spojované plochy by také měly být co nejvíce hladké, ani ne tak kvůli pevnosti budoucího spoje, ale kvůli spotřebě lepidla.

Samozřejmě ale nebudeme dřevo leštit. Musíme také ze všech lepených ploch odstranit nečistoty, otřít prach, a pokud znovu lepíme již lepený a rozebraný spoj, musíme také odrolit všechno zbylé lepidlo.

Nelepíme ve vlhkém a příliš studeném prostředí, to by mělo neblahý vliv na dobu schnutí a kvalitu spoje. V extrémních případech, při lepení v teplotách pod bodem mrazu, se může stát, že lepidlo vůbec nezaschne a je pořád takové mazlavé.

Lepení

Nejčastějším používaným lepidlem bude určitě český zázrak Herkules

.

Vodou ředitelný (můžete si namíchat hustotu, jakou zrovna potřebujete) a s dobou schnutí kolem jedné hodiny je výborný na všechny vnitřní konstrukce. Bohužel venku již tak dobré vlastnosti nemá, ale o tom dále.

Herkules naneseme na obě lepené části a necháme chvilku zavadnout (stačí tak jedna, dvě minutky). Poté k sobě oba díly silou stlačíme a stáhneme gumou, truhlářskými svorkami, nebo prostě něčím podobným. Výhodou Herkulesu je, že nezasychá hned, a spoj je ještě možné pár minut bez následků upravovat. Ve stažené, případně ještě zatížené, poloze necháme minimálně onu hodinu uschnout. Pokud ale lepíte konstrukci, na kterou budou kladeny vyšší nároky z hlediska nosnosti, klidně bych pár hodin přidal (alespoň čtyři, ale lepší je tak osm - přes noc).

Bohužel na lepení velkých venkovních konstrukcí není Herkules příliš vhodný, špatně odolává hlavně změnám teploty (protože obsahuje vodu, tak se po zimě vydroluje).

Na lepení venku použijeme speciální lepidla, která jsou velice odolná proti změně teplot a působení vody.

Další návody ze stejné kategorie