Malování bytu (Vzory na zdi, vícebarevný nátěr)

03.04.12 | autor admin

Občas se stává, že obyčejné jednolité zdi doma omrzí. Malovat ale nemusíme jenom jednou barvou, zdi mohou být uměleckým dílem, které nám budou všichni závidět. Podotýkám, že se jedná o malování a ne omítání. Plastický vzorek vytvořit nejde (nebo jen omezeně tupováním zmačkaným papírem).

Příprava

Stejně jako před každým malováním, i před tím nápaditým musíme stěnu na nátěr připravit. Nejprve je nutné vytmelit všechny díry ve zdi. Potom můžeme nalepit tapetu a malovat až na ní. Ale já doporučuji malovat přímo na zeď. Jednak odpadne zdlouhavá nudná činnost (jakou lepení tapet určitě je) a také se vyhneme nebezpečí, že se tapety budou časem loupat.

Tupování látkou vytvoří takovýhle originální vzhled. (Pozor na řídkou barvu).Tupování látkou vytvoří takovýhle originální vzhled. (Pozor na řídkou barvu).

Nanášení barvy houbou

Nejprve natřeme stěnu základovou barvou a necháme uschnout.

Pro dosažení dokonalého krytí je někdy nutné nátěr nanést vícekrát.

Tento vzorek vytvoří houbička při tupování.Tento vzorek vytvoří houbička při tupování.

Po uschnutí si připravíme malé množství nepříliš syté barvy jiného odstínu než je barva základní. Vybírejte ale barvu, která se k té základní hodí. Vzorek nanášíme houbou. Nejvhodnější je samozřejmě přírodní houba, ale i s obyčejnou mycí houbou (čistou) lze dosáhnout pěkných výsledků.

Houbu nenamáčíme příliš do barvy, aby její struktura zůstala na zdi zřetelná. Také na houbu přílišně netlačíme. Po zaschnutí může ještě následovat druhý vzorek, tentokrát jinou barvou. Více barev nedoporučuji, aby váš byt nevypadal jako cirkusový stan.

Tupování papírem či látkou

Základovou barvu naneseme válečkem, nebo štětkou rovnoměrně po celém povrchu zdi.

Papír vytvoří poměrně ostré a nepravidelné kontury.Papír vytvoří poměrně ostré a nepravidelné kontury.

Opět necháme zaschnout a uděláme ještě jednu vrstvu základovky. Pro dosažení silné struktury tupujeme ještě nezaschnutou barvu zmačkaným kusem nesavého papíru (ideální je balicí papír). Pokud chceme decentnější strukturu (ne tak ostré přechody a ne tak výraznou), použijeme místo papíru kus látky. Ten ale musíme občas vyměnit, protože látka hodně saje barvu.

Tupování štětcem

U tupování štětcem si dávejte pozor, aby barva nebyla moc řídká.U tupování štětcem si dávejte pozor, aby barva nebyla moc řídká.

Opět vrstvu základovky a na ní ještě další. Připravíme si štětec s nepoddajnými štětinami a povrch rovnoměrně tupujeme (barva musí být ještě vlhká, jinak ji zničíme). Takto vytvořená jemnozrnná struktura působí velice uklidňujícím dojmem (vypadá jako struktura písečné pláže).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek