Zpět na seznam všech návodů

Instalace bodových světel do podhledu

Bodová světla jsou dnes velice populární svítidlo se širokou škálou použití, od koupelen přes kuchyně až po obývací pokoje. Nejčastěji se instalují do podhledů, pokud tedy již nejsou součástí nějaké lampy.

Příprava podhledové části

Přípravou podhledové části se rozumí vyvrtání děr pro bodovky.

Umístění těchto děr je dáno normou, která bývá nakreslena na obalu bodovky.

Liší se podle jmenovitého výkonu jednotlivého světla a typu světla (jestli je pevné, naklápěcí, nebo natáčecí v úhlu 360°).

Pokud máme díru naměřenou, přistoupíme k vlastnímu vrtání. Problém je, že průměr části, která se zastrkává do podhledu, je u většiny bodovek 43 mm. A průměr vykružovacích vrtáků je 40 mm (to je málo), nebo 50 mm (to je zase moc). Vyvrtáme tedy díru vrtákem 40 mm, a na ideální průměr ji rozšíříme buďto frézkou, nebo rašplí.

Dáváme pozor, aby nad bodovými světly bylo dostatek místa pro chlazení žárovek a odstraníme z jejich blízkosti veškeré hořlavé materiály.

Instalace světel

Do vyvrtané díry zespodu vložíme tělo svítidla. Shora potom zajistíme dvojicí pružin, které se dodávají společně se světlem. Nemusíte se bát, že tyto pružiny celé těžké světlo neudrží. Pokud máme světlo v díře pevně zasazeno, a na správném místě, můžeme přistoupit k instalaci kabeláže. Nejprve zespodu nasuneme vlastní žárovku a pojistíme ji proti tělu pružinou. Většina bodovek má přívod elektrické energie udělaný na bajonetový závit v keramickém těle. Tento závit ještě nenasazujeme.

Rozvedeme kabely (podle počtu bodovek a podle zamýšleného způsobu zapojení ke spínačům) a připojíme je na vývody onoho keramického těla bajonetu. Na polaritě nezáleží.

K rozvodu můžeme použít standartní kabeláž o průřezu 1,5 nebo 2 mm?, protože výkon bodovek není tak velký, aby došlo k přepálení vodiče.

Pokud jsme zakoupili bodovky na 12V, je nutné také připojit trafo, které sníží napětí ze síťových 230V na oněch 12. Toto trafo se v provozu velice zahřívá, proto doporučuji z jeho okolí odstranit hořlavé předměty. Já osobně bych bodová světla na 12V nekupoval, a raději si připlatil za ta na síťové napětí.

Další návody ze stejné kategorie