Výměna vodovodní baterie

03.04.12 | autor admin

Občas se rozhodnete vyměnit vodovodní baterii za novou. Co dělat abyste si na to nemuseli zvát instalatéry?

Demontáž staré baterie

Nejprve samozřejmě vypneme vodu a otevřeme naplno kohoutky (nebo pákovou baterii střídavě úplně vpravo a potom úplně vlevo). Necháme odtéct přebytečnou vodu. Podložíme si napojení ohebných hadic do zdi (nebo do jiné přípojky) nějakým kbelíkem či hrncem. Odšroubujeme spojení a necháme opět odtéct zbytky vody.

Baterii většinou drží zespodu dvojice matic. Obě vyšroubujeme a baterii opatrně vytáhneme. Dáváme přitom pozor na těsnění kolem těla baterie. Ne vždy je totiž pravidlem, že toto těsnění je dodáváno společně s novou baterií, možná jej budeme muset použít znovu.

Montáž nové

Před montáží nové baterie nejprve zkontrolujeme velikost otvoru pro hadice a rozteč děr pro kotvící šrouby.

Pokud nesedí na novou baterii, je nutné vyvrtat nové. Jestli vyměňujete baterii v keramickém umyvadle, půjde toto těžko, proto si raději nejprve změřte oba rozměry a kupte baterii se stejným průměrem a stejnou roztečí šroubů.

Baterii našroubujeme do otvoru a nezapomeneme ji podložit těsněním. Oba šrouby utahujeme střídavě (ne jeden naráz a potom druhý) a nemusíme je utahovat přílišnou silou. Stačí, aby baterie držela a těsnění se zamáčklo do podložky.

Nyní nastává část náročná na přemýšlení. Musíme správně zapojit flexi hadice k přívodu vody. Na některých dražších bateriích bývají tyto hadice označené červenou a modrou šipkou, ale pravidlo to rozhodně není. Zespodu baterie vedou dva vývody. Pokud máte kohoutkovou, většinou je pod kohoutkem příslušný vývod vody.

Tedy: když je vlevo kohoutek studené vody, tak je vlevo i vývod studené vody.

pákové baterie je to dost podobné, akorát se musíte podívat na barevný proužek. Při připojení hadic nezapomeneme na těsnění. Většinou se těsní gumovým O-kroužkem, který bývá součástí balení nové baterie. Pokud tam nic takového není, musíme buďto koupit odpovídající gumový kroužek, nebo utěsnit přívody postaru koudelí.

Zapneme přívod vody, vyzkoušíme těsnost všech spojů a máme hotovo. Voda se ještě musí nechat odtočit a zbavit všech vzduchových bublin (bude to chvíli prskat).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také