Zpracování dřeva - Borovice

03.04.12 | autor admin

Vzrostlá boroviceVzrostlá borovice

Borovice je krásný a voňavý strom, kterému je odedávna přisuzována léčivá schopnost. Silice získaná ze dřeva se používá k inhalaci, ale také jako olejíček do vonných lamp. Borovice je z našich dřev stromem nejbohatším na pryskyřici.

Vlastnosti

Borovice je velice trvanlivý strom. Dokáže díky své velké zásobě pryskyřice vydržet na místech, kde se často střídá sucho a vlhko, teplo a chlad. Dobře odolává i povětrnostním vlivům, červotočům a podobné havěti také příliš nechutná. Pouze tesaříci tento strom hlodají, ale většinou se nedostanou dále než do běli, což je malý kousek pod kůrou.

Dřevo je relativně měkké, pevné a pružné. Bělová část je smetanově bílá, něky přechází až k okrové barvě.

Bělová část také trpí charakteristickým zamodráváním, občas přechází až do odstínů šedé, což se často považuje za vadu na kráse.

Načervenalé dřevo borovice s dobře viditelnými léty.Načervenalé dřevo borovice s dobře viditelnými léty.
Kůra boroviceKůra borovice

Na vlastnostech dřeva se to ale nijak neprojevuje. Jádro je oranžově hnědé, až rezavé. Letokruhy jsou velice dobře viditelné.

Borové dřevo přijímá mořidlo i nátěry daleko hůře než třeba smrk. Její jádrové dřevo se také hůře lepí. Největší problém při zpracování je však silné zanášení všech nástrojů či brusných papírů. S tím se ale nedá nic dělat a musíme se s tím smířit.

Použití

Díky svojí odolnosti se používá především na venkovní konstrukce, nebo konstrukce, které jsou na pomezí sucha a vlhka.

Například se z ní vyrábí dveře, okenice, ale i jejich rámy.

Také se dobře uplatní na trámoví a ?polštáře? pod podlahy. Pokud stavíme menší venkovní kůlnu, použijeme borové dřevo na její základy, při stavbě pergoly se opět používají borové trámy.

Typické dlouhé jehličky boroviceTypické dlouhé jehličky borovice

Dřevo borovice černé se používalo na pražce kolejí, tedy v době kdy ještě byly pražce dřevěné. Bylo to kvůli její vyšší tvrdosti při zachování stejných obráběcích vlastností.

Nejatraktivnější dřevo má ale borovice limba, díky svým krásným červeným a dobře zarostlým sukům. Nedá se však téměř sehnat, alespoň v našich zeměpisných šířkách.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také