Zpět na seznam všech návodů

Zpracování dřeva - Švestka

Slivoň obecná, zvaná prostě švestka, se určitě neproslavila kvůli svému dřevu. V celé republice spíše kvůli svým plodům a léku zvanému slivovice (slivovice je proslavená ještě hodně daleko za hranicemi našeho státu).

Vlastnosti

Dřevo švestky je velice tvrdé, má hodně hustě rozmístěné letokruhy a samozřejmě je i pevné. Stromy bývají malé a často hodně pokroucené, takže využívat lze pouze menší a rovnější kusy. Musí se sušit velice pomalu a hodně zatížené, protože rády praskají, praskají a praskají?

Snad ještě nikdy se mi nepodařilo usušit švestkový špalek, který by nepraskl.

Běl je uzoučká žlutá, někdy našedlá, jádro je nejčastěji narůžovělé, občas ale nabývá odstínů sytě červenohnědých. Zvláštností švestkových stromů je, že pokud uschly ve stoje, mají jádro vínově, až mahagonově hnědé, někdy s plynulým přechodem do fialových odstínů.

Její dřevo je křehké a málo houževnaté. Proto se dobře soustruží, řeže i brousí. Řezy nožem, dlátem, či hoblíkem zanechávají na povrchu mírný lesk. Proto doporučuji švestkové dřevo nebrousit, ale dát si práci s hoblíkem a ohoblovat jej.

Dobře vysušené švestkové dřevo dále nepraská, ani když jej používáme nařezané na velmi malé kousky a dále upravujeme (korálky). Ani když mají uprostřed dírku a jejich stěny jsou opravdu tenké.

Použití

Díky svojí barvě je často používáno do vykládaných intarzií (ve spojení se světlými dřevy jako je javor či olše). Na kusech nábytku může být funkční ozdobou. Například švestková madla dveří, nebo dvířek skříňky na světlém základovém dřevě vypadají úžasně.

Pro výrobu celého nábytku se moc nepoužívá, protože je těžké najít dostatek rovných kusů. Proto je výroba švestkového nábytku omezena na menší a luxusní kusy (máme doma například švestkovou šperkovnici). V neposlední řadě je také krásným šperkařským doplňkem. Vyrobené navlékané korálky v kombinaci s dubovými a březovými vypadají také nádherně.

Sháníte firmu na opracování „dřeva“http://ww­w.aaapoptavka­.cz/zadani-nove-poptavky/drevo­.html?utm_sor­ce=koumak&utm_me­dium=odkaz? Neztrácejte čas hledáním dodavatele a zadejte si poptávku zdarma.

Další návody ze stejné kategorie