Vrtání je v domácnosti občas potřeba, ať už do zdi při věšení obrazů, nebo třeba do skla při opravě rozbitých dvířek vitríny. V tomto článku si popíšeme, jak správně vrtat, abychom nezničili vrtačku, nepoškodili vrtaný materiál, nebo nezlomili vrták.
Pro výběr správného vrtáku je nutné znát materiál, do kterého budeme vrtat. Vždy se snažíme vybrat vrták určený do materiálu, který chceme vrtat. Problém nastane u plastů, gumy atd.
Žádné vrtáky na plasty se nevyrábí, proto se k jejich vrtání používají vrtáky do dřeva, na vrtačce se ale sníží otáčky motoru, aby se netavily okraje díry.
Při vrtání hlubších děr do plastů je dobré dělat kratší přestávky, aby díra vychladla a vrtání bylo plynulé, bez otřepů na okrajích.
Nejčastěji se vrtají díry kolmo k vrtané ploše. To znamená, že vrtačka musí být držena pokud možno svisle. Na menších součástkách, nebo na prknech a deskách, toho lze dosáhnout stojanem na vrtačku. To je velice užitečná pomůcka, kterou určitě doporučuji pořídit. Lze na ní nastavit i hloubka díry a odpadá tak i její přeměřování a práce s vrtačkou jde rychle od ruky. Když stojan nemáme, nebo když vrtáme do zdi, musíme vrtačku držet kolmo od oka. Chce to trochu cviku, ale zas tak těžké to není. Když jste na vrtání dva, tak jeden může vrtat a druhý kontrolovat kolmost.
Při vrtání pod úhlem je to složitější.
Vzhledem k tomu, že stavitelné stojany na vrtačku jsou výsadou truhlářských dílen a nedají se téměř sehnat, je nutné si pomoci jinak.
Například položit vedle vrtačky dřevěný špalík seříznutý na požadovaný úhel a řídit sklon podle něj, nebo to prostě odhadnout.
Vrtačkou v žádném případě v díře neklepeme ze strany na stranu, ani na vrtačku netlačíme. Vrtání tím jednak příliš neurychlíme a ještě zničíme vrták. Jedinou výjimkou je vrtání do zdi příklepem, ale to se používá spíše jako záchranná brzda, protože když nepřitlačíme tak příklep nefunguje.
Držení se pak liší samozřejmě také podle typu a velikosti jednotlivých modelů. Porovnání druhů vrtaček a jejích rozdílnosti můžete najít například zde.
Hloubku děr můžeme přeměřovat několika způsoby. Když máme stojan, tak si ji můžeme přímo nastavit, dále se prodávají různé prstence, které se šroubují na vrták, nebo mají vrtačky v příslušenství měrné tyče, které se uchycují přímo na tělo vrtačky.
Pokud ale nic z toho nemáme, můžeme si pomoci šuplérou, nebo dřevěnou špejlí a pravítkem.