Samotná stavba pasivních domů probíhá stejným způsobem jako stavba domů nespadajících do této kategorie. Pasivní domy se staví ze stejných materiálů a stejnými postupy.
Celý proces výstavby pasivních objektů se odlišuje především v projektové fázi. Ta je klíčem celého úspěchu pasivních domů, samozřejmě s kvalitním provedením stavby. Projektová fáze pasivního domu také většinou zabere více času a tím pádem je ve výsledku i o něco nákladnější než projektová fáze domu projektovaného podle standardních normových požadavků.
Je to dáno nutností zvážit veškeré cesty vedoucí k pasivnímu standardu, zvolit jejich optimální kombinaci a v neposlední řadě zvolené řešení propočítat, zda dosahuje potřebných úspor v oblasti potřebné energie na vytápění a provoz objektu. Je jasné, že se mnohdy může jednat o opakující se proces, než se přijde na optimální řešení, jak z hlediska technického, tak z hlediska ekonomického.
Jak již bylo řečeno, stavba pasivního objektu probíhá stejnými postupy a během stejného časového intervalu jako stavby jiných energetických kategorií.
Při samotné stavbě by měla být věnována velká pozornost především správnému provedení stavby, bezchybnému provedení všech konstrukčních detailů a naprosté technické kázni všech zúčastněných. Pasivní objekty se totiž jen velmi těžko vypořádávají s případnými konstrukčními chybami. Ty mohou znamenat výrazné zhoršení jejich výborných vlastností na poli energetické úspornosti.
Pro stavbu pasivních objektů se důrazně doporučuje využít služeb stavební firmy, která má s pasivní výstavbou určité zkušenosti. Právě vzhledem k poměrně technické náročnosti těchto staveb jsou zmíněné zkušenosti s jejich výstavbou opravdu k nezaplacení a mají mnohdy rozhodující vliv na správné a bezchybné provedení stavby.