Proces saunování je bezpochyby pro celé tělo blahodárný. Pomůže nám velice účinně při relaxaci jak fyzické, tak psychické, i při uvolnění unaveného svalstva. Při pravidelném pobytu v sauně se celkově posiluje a zlepšuje imunitní systém. Je ale nutné saunu navštěvovat minimálně jednou za týden, protože ochranné látky, které se při něm vytvoří, vydrží právě zhruba 7 dní. V sauně se také zbavujeme nežádoucích látek obsažených v organismu. Díky pocení (tedy tzv. detoxikaci) naše tělo rychle opouštějí. Saunování působí příznivě na horní cesty dýchací a uvolňuje nám zahleněné dutiny. V dlouhých zimních měsících můžeme v sauně účinně dobýt energii, která nám často schází. Navíc naše tělo při saunování vyplavuje do krve endorfin, kterému se, ne bezdůvodně, říká lidově hormon štěstí.
Pokud jde ale o mýtus hubnutí, musím vás zklamat. Jediné o co v sauně přijdete je voda (třeba i 1 kg!), tu ale po skončení procesu zase rychle naberete zpět.
Doba ani teplota není nijak přesně dána. Platí zde zkrátka, že dokud je to Vašemu tělu příjemné, je to dobré i pro Vás. Průměrná teplota je udávána kolem 90°C a průměrná doba zhruba 15 minut. Jakmile Vás ale začne pálit dýchání, nebo citlivá kůže obličeje, popřípadě začnete vnímat nepříjemné pocity způsobené celkovým přehřátím organismu, měli byste si dát raději pauzu. Dlouhodobé vystavování těla jakýmkoliv extrémům je vždy riziko.
Nutné je dbát také na dostatečné prokrvení povrchu celého těla. V klasických finských saunách se používají březové metly, kterými se saunující šlehají. Důvodem použití právě březových větviček je příjemná inhalace éterických výparů z rozdrcených březových listů. K prokrvení kůže si ovšem můžeme pomoci i použitím žínky nebo kartáče.
Zchladit rozpálené tělo můžeme několika způsoby. Nejméně vhodným způsobem je postupné zchlazení jen pomocí studeného vzduchu. Nejlepší, i když se to zdá zvláštní, nepříjemnější je velice rychlé a intenzivní zchlazení pomocí ledové vody. Ve Finsku je běžné vyběhnout ven do sněhu nebo skočit do jezera (i pokud je zamrzlé – do ledu se zkrátka vyseká dostatečně veliká díra). Pokud takovou možnost nemáme, můžeme si situaci simulovat použitím ledové sprchy nebo bazénu. Rozhodně se ale do ničeho nenuťte. Řiďte se výlučně tím, co je příjemné Vám a Vašemu tělu.
Cyklus rozpálení a prudkého zchlazení organismu opakujeme kolikrát chceme. Většinou dvakrát nebo třikrát, ovšem zkušení saunovníci je opakují mnohem vícekrát. Jakmile se začneme cítit vyčerpaní nebo malátní, je to jasný signál pro ukončení procesu.)
Nadměrné pocení náš organismus samozřejmě obírá o velké množství vody a to bychom proto měli dostatečně doplňovat, aby nedošlo k dehydrataci. Pocit žízně nás často provází i nějakou dobu po ukončení saunování. Omezené množství tekutin v těle má také samozřejmě za následek nedostatečné pocení, což snižuje kvalitu saunování. Nedoporučuje se podávání alkoholických nápojů, protože se člověk velmi snadno může opít.
Pokud po ukončení saunování zaznamenáte úbytek na váze, jde vždy o vodu, kterou jste při vysoké teplotě vypotili a tu zase rychle naberete zpět. Saunování se bohužel na trvalejším úbytku váhy příliš nepodílí.
Finové se zásadně saunují nazí, v Čechách záleží na etiketě každé konkrétní veřejné sauny. Pro tělo je nahota přirozenější a kůže se lépe a efektivněji přizpůsobuje změnám teplot, proto v domácí sauně zapomeňte na stud. Lepší než plavky je ale rozhodně obyčejné bavlněné bílé prostěradlo, ve kterém se budeme cítit mnohem pohodlněji.
Mnoho žen si také balí hlavu do ručníku, kvůli ochraně vlasů před vysokou teplotou. Jde ale ve skutečnosti spíše o psychologický faktor, protože vlasy jsou schopné takovým teplotám bez problému odolat, aniž by ztratili na vzhledu nebo na kvalitě.
Saunování není vhodné pro lidi s onemocněním srdce a cév, s vysokým krevním tlakem a s onemocněním centrálního nervového systému.
Pokud trpíte kožními chorobami nebo exémem, je lepší se poradit s Vaším lékařem. Rozhodně v takové situaci není vhodné navštěvovat sauny veřejné. Ani s běžným onemocněním není možné saunování doporučit, protože většinu viróz doprovází zvýšená tělesná teplota a termoregulační systém Vašeho těla je proto narušen. Do sauny také není vhodné chodit velmi unavení, rozrušení, nevyspalí, hladoví nebo naopak přejedení, protože celý proces je pro organismus velice náročný.
Mnoho lidí bere do sauny i velmi malé děti (dokonce jen několikaměsíční). Je ale velice nutné dbát na jejich tělesnou teplotu, kterou malé děti nedokáží regulovat a hrozí tak jejich přehřátí. Dětský organismus se také nedoporučuje vystavovat tak prudkým změnám teploty. Děti více vnímají změny teploty a vlhkosti, a nejsou pro ně vhodné ani příliš teplé sauny.
Jinak je ale sauna pro děti stejně prospěšná, jako pro dospělé a posilovat jejich imunitu se nám vyplatí, protože děti bývají nemocné mnohem častěji, než dospělí jedinci. Některé výzkumy také prokázaly, že děti, které pravidelně navštěvují saunu jsou mnohem méně náchylnější k onemocnění horních cest dýchacích.