Pokud se rozhodnete, že chcete mít pocit z dobře odvedené práce, máte celkem dvě možnosti, jak se k výstavbě sauny postavit. První z nich je méně náročná na čas, snadnější, ale možná v mnohém lepší. Jde o to, že si vyberete přesný typ sauny a doma si akorát smontujete dodanou stavebnici, stejně, jako byste si stavěli lego. Druhý způsob, který je náročnější, je saunu si zhotovíte úplně sami.
Jestliže jste se rozhodli pro druhý způsob, předpokládám, že máte zkušenosti jak s prací se dřevem, tak i s izolováním. Začneme s instalací nosného rámu z hranolů, na který přibijeme vnější palubky. Mezi hranoly umístíme alespoň 6 cm izolace (minerálních vláken, ovčí vlny nebo korku, nikdy ne polystyrenu!) a zatáhneme jí parozábranou – hliníkovou fólií určenou pro sauny. Pak připevníme palubky vnitřní. Pozor na jednotlivé detaily a kotvení, aby nedošlo k vytvoření zbytečných teplených mostů, které vám značně prodraží užívání sauny v podobě velkých tepelných ztrát.
Pokud stavíme saunu zděnou, umístíme hranoly rámu rovnou na stěnu a odpadá nám dřevo na vnější obložení.
Na podlahu sauny (na mrazuvzdornou dlažbu) osadíme dřevěný rošt, abychom se o ní při vyhřátí sauny nepopálili.
Dřevo vždy jedině určené pro sauny. Je totiž speciálně ošetřené (dvakrát vysušené) a je tak schopné snášet velké rozdíly teploty. Také je vhodné dbát na druh dřevin, protože ne všechny stromy, hlavně ty tuzemské, se pro výrobu sauny hodí.
Rozhodnete-li se pro výstavbu sauny vlastníma rukama, budete si muset zvolit i výkon saunových kamen. To je velice ošemetná záležitost, protože pokud zvolíte výkon příliš malý, nikdy nevytopíte saunu na takovou teplotu, jakou byste chtěli. Naopak zvolíte-li výkon saunových kamen příliš velký, budete je muset dusit. Kameny na takových kamnech nebudou mít optimální teplotu a pokud je budete polévat vodou, nestačí se odpařit a bude po nich ztékat dolů. Je proto vhodné poradit se přímo s výrobcem, jakého si vyberete.
Ovšem orientačně: o prostoru 1,25 × 1,25 m půdorysné plochy budete mít výkon saunových kamen zhruba 4,5 kW, zatímco do prostoru 2,5 × 3 m půdorysné plochy budete mít výkon až 10,7 kW. Nezáleží ale jen na rozměrech, nýbrž i na tloušťce izolace a kvalitě provedení.
Správná dimenze přívodních vodičů je věc, kterou v žádném případě nesmíme zanedbat. Ostatně co se rozvodů elektrické energie týče, měli byste dát vždy minimálně na radu odborníka, ne-li si na to nějakého zjednat. Přívodní vodič totiž musíme dimenzovat s ohledem na výkon saunových kamen, jinak se vystavujeme velkému nebezpečí.
Platí, že vodiče vyvedeme do místa umístění regulace, která je vždy mimo vlastní prostor potící kabiny, odtud už vedeme pouze silikonové vodiče, které mají vysokou tepelnou odolnost.
Před zprovozněním sauny by měla proběhnout návštěva revizního technika, který vystaví zprávu o funkčnosti a bezpečnosti rozvodů. Bez tohoto potvrzení budete mít při úrazu jen velmi malou pravděpodobnost náhrady škody.
Typ regulace volíme podle prostoru, kde se nachází, od klasického krytí IP 40 až po nízkonapěťové ovládání, pokud se regulace vyskytuje v prostoru s vysokou relativní vlhkostí, jako je koupelna nebo bazén.
Do sauny se samozřejmě nehodí kovové zárubně. Vždy je lepší koupit dveře přímo určené pro sauny, protože splňují veškeré požadavky a to jak na tepelnou vodivost, tak na bezpečnost.
Obecně lze říci, že dveře sauny nesmí být nikdy otevíratelné do prostoru potírny a nesmí být zamykatelné. Zavírání se většinou řeší na magnet, nebo na pružinový zámek, aby nemohlo dojít k samovolnému uzavření. Do dveří se umisťuje bezpečnostní mléčné sklo.
Popřípadě volíme dveře celoskleněné.