Bidet

Jeho používání se datuje už od dob 18. století, jako vynález pro francouzskou královskou rodinu. Ostatně i slovo bidet pochází z francouzštiny – znamená poník. V Čechách není příliš rozšířen, protože výstavba nedávné minulosti s jeho instalací nepočítala. Dnes už se do nových koupelen dává často a mnoho lidí kvůli jeho instalaci podstupuje rozsáhlou rekonstrukci celé koupelny. Jeho vzhled připomíná záchod, ale funkčně je příbuzný spíše vaně nebo umyvadlu.

Zdraví především

Proč bychom po jeho přítomnosti v naší koupelně měli zatoužit? Především kvůli hledisku zdraví a osobní hygieny. Bidet je umístěn vedle záchodové mísy, takže po vykonání potřeby se na něj přesuneme a omyjeme si intimní partie proudem vody – to je jeho hlavní funkce. Může ale sloužit například i k omytí nohou nebo ho často využívají pro osobní hygienu ženy při menstruaci.

Eliminujeme tím použití toaletního papíru, který stejně není proti nečistotám a bakteriím příliš dokonalý. Pravidelné používání bidetu snižuje riziko hemeroidů, rakoviny konečníku a tlustého střeva a vzniku nejrůznějších zánětů. Vznik všech těchto onemocnění je totiž vázán na nedokonalou čistotu, které pouze použitím toaletního papíru nemůžeme dosáhnout.

Bidet nám ovšem poskytne i něco jiného – tedy celodenní pocit čistoty a svěžesti, který je také velice důležitý.

Elektronický bidet

Místo je pravděpodobně nejsilnější a nejhlasitější argument, který proti bidetu zaznívá. Pokud nebydlíme v novostavbě, kde bylo s umístěním bidetu vedle záchodové mísy počítáno, jen těžko pro něj nalezneme prostor. Obecně je vždy nutná celková rekonstrukce. Pokud se do ní pouštět nechceme, je tu ještě jedno řešení – elektronický bidet. Jeho instalace je možná bez jakýchkoliv stavebních úprav (používá totiž stávající záchodovou mísu), ze které se odmontuje staré prkénko. Jedinou nutností je připojení na studenou vodu a na 220 V.

Jak to funguje

Jeho největší vymožeností je elektronická obsluha – tedy panel s několika tlačítky, kterým celou akci koordinujeme. Jde nastavit přesná poloha trysky, teplota a tlak vody a ruce přitom zůstávají stále čisté a suché. To je z hlediska hygieny nejlepší možné řešení. Výsuvná tryska se po a před použitím sama opláchne.

Některé typy nabízejí značně rozšířené funkce – například osušení teplým vzduchem, vyhřívání prkénka nebo odsávání zápachu přímo z mísy. Výjimkou není ani nastavitelná masáž – tedy různé typy proudů. S každou takovou funkcí, ale samozřejmě stoupá i cena.

Očista bez práce

Jeho nespornou výhodou je jistě i jeho umístění – nemusíme se ze záchodové mísy nikam přesouvat. Tělesně handicapovaní nebo méně pohyblivý starší lidé tuto vymoženost ocení asi nejvíce – nepotřebují totiž na toaletě asistenci druhé osoby a to je pro zachování osobní důstojnosti jedna z nejdůležitěj­ších věcí.

Sprchovací toaleta

Její funkce je stejná jako funkce elektronického bidetu, jediným rozdílem je, že ji kupujeme jako celek – bidet je rovnou zabudovaný v těle samotného WC. Je to vhodnější řešení, pokud se rozhodneme pro výměnu klozetové mísy už proto, že celek působí kompaktněji.

Pro malé koupelny

Další a nejlevnější možností pro malé koupelny, kde není dostatek místa pro samostatný bidet, je umístění záchodové mísy do těsné blízkosti umyvadla. Na umyvadlovou baterii pak osadíme speciální armaturu se sprškou a hadicí. Ta funkci bidetu spolehlivě zastane.