Hydro-masážní vany

Oddávat se relaxační koupeli už dnes není považováno za největší možný luxus. Do našich koupelen stále častěji pronikají masážní vany, díky kterým si můžeme dopřát uvolňující regeneraci celého těla. Jejich cena už dnes nedosahuje závratných výšin jako dříve, takže pokud máte chuť a možnost do vany zainventovat, měli byste se nad touto možností zamyslet. Nejde tu totiž jen o pohodlí a relaxaci, ale také o zdraví – výborně se totiž hodí při problémech s pohybovým aparátem a v době rekonvalescence po úrazech.

Nezapomínejme ale, že abychom mohli vanu použít, musíme ji celou napustit vodou – což je poměrně nákladné. Pokud patříte k lidem, kteří si na válení ve vaně příliš nepotrpí, nebudete to pravděpodobně dělat ani když si pořídíte vanu masážní.

Důležitý je tvar

Příjemný, ergonomický tvar je důležitý u každé vany, nejen té masážní. Abychom si pořádně odpočinuli a naše svalstvo se patřičně uvolnilo, musí nám být v prvé řadě vana skutečně pohodlná. Nebojte se proto před zakoupením do vany vlézt a vyzkoušet jí nanečisto. I tady totiž platí, že co je pěkné na pohled, nemusí být už tolik pohodlné. Je to stejné jako s designovou židlí, či křeslem. Masážní vany pak většinou bývají tvarované nejlépe.

O jakou masáž máte zájem?

Existují základní dva typy masážních van. Jedny poskytují masáž vzduchovou (airpool), druhé masáž vodní (whirlpool). Případně lze zakoupit i vanu, kde jsou zabudované systémy oba a můžeme si tedy při každém koupání zvolit (combipool).

Vzduchová masáž je vhodná spíše pro relaxaci, uvolnění a celkové zklidnění organismu (oceníme především po rušném dni před spaním, kdy pomocí vzduchové masáže tělo připravíme na spánek).

Vzduch procházející tryskami umístěnými ve dně, nebo v zádové části vany, vytvoří perlivou masáž.

Vodní masáž je oproti tomu realizována soustavou trysek o různém tvaru a velikosti, umístěnými v boční, spodní či zádové části vany. Tato masáž je vhodná zejména k terapeutickým účelům – zlepšuje prokrvení svalové tkáně a vnitřních orgánů, mírní svalové křeče a posiluje krevní oběh.

Oba systémy jsou cenově srovnatelné, typ combipool je pak zhruba jeden a půl násobně dražší. Nejlevnější masážní vany se pohybují cenově okolo 20 000 Kč, combipool pak od 29 000 Kč. Zákazník si vybírá většinou zvlášť vanu a zvlášť masážní systém.

Chromoterapie

Některé masážní vany dnes nabízejí ještě něco navíc. Slyšeli jste už o chromoterapii? Jde o terapii pomocí barvy a světla. Lidské tělo si totiž ze světelného spektra vybírá barvy, které mu chybí a pomocí nich se dobíjí. Každá barva působí na lidský organismus odlišně. Například modrá uklidňuje a uspává, tlumí chuť k jídlu, tiší bolest a chladí, zatímco červená hřeje, oživuje, rozpohybovává celý organismus, zlepšuje krevní oběh a zrychluje látkovou výměnu.

Pomocí nasvětlení vody ve vanové lázni se můžete chromotherapii věnovat doma třeba každý den.

Některé systémy nabízí například plynulý přechod z jedné barvy do druhé s možností zastavení v případě, že cítíte potřebu jedné konkrétní barvy.