Dřevěné brikety

Pelety patří mezi granulovaná paliva. Jde o ekologické palivo budoucnosti. Používá se do kotlů a kamen k tomu určených, kde se pomocí dané konstrukce dosahuje nejvyššího využití. Při spalování ve spotřebičích, které k tomu nejsou určené, nedochází k maximální využitelnosti, proto se toto nedoporučuje. Jsou vhodné pro spotřebiče s automatickou regulací provozu.

Výroba, výhřevnost dřevěných briket

Pelety se lisují pod tlakem z pilin a hoblin z měkkého a tvrdého dřeva, stejně jako brikety, bez jakýchkoliv pojiv. Jedná se o granule, které se dodávají v několika průměrech 6 mm, 8 mm, 14 mm, 20 mm, při délce 1-5 cm. Mají velmi nízký obsah vody. Můžeme slyšet i termín "špinavé a čisté pelety“. Toto označení poukazuje, jestli brikety obsahují kůru (tmavé pelety), nebo jsou jen z čistého dřeva bez příměsi kůry (světlé pelety). Výhřevnost pelet je asi 18-19 MJ/kg.

Cena a balení dřevěných briket

Pelety se skladují v igelitových pytlích. Kupují většinou ve větším množství. Prodej je po paletách, na kterých jsou pelety baleny do 15kg sáčků. Paleta má asi 70 sáčku, tzv. 1050 kg. Skladovat se mohou pelety taky volně, kdy je rozvoz zaručen po několika tunách. Cena pelet se pohybuje kolem 4,50 - 5,50 Kč za kilo s DPH. Velká paleta pak vyjde asi na 5800 Kč. K ceně byste měli připočítat také dopravu a popřípadě i skládku do kotelny či skladu.

Setkat se můžete i s grilovacími peletkami, to je druh vhodný pro grilování a pro vaření v ohništích s minimální produkcí popela o průměru 30 mm.Ty se prodávají většinou v balení 3 kg a menších.