Elektrické krby

Říká se jim také krby, či kamna bez ohně. Tyto el. spotřebiče se využívají v bytech a domech, kde se například nikdy nepočítalo s konstrukcí komína. Můžete si ho koupit i do obývacího pokoje v panelovém domě. Vhodné jsou i v případě, že toužíte po hřejivém pohledu ohně a nemůžete si drahou konstrukci klasického krbu dovolit.

Princip fungování elektrického krbu

V elektrickém krbu ani kamnech nic nehoří. Veškeré plameny jsou imitace. Většinou jsou v ohništi zapojeny žárovky nebo tzv. led lampy, které společně s oblázky, umělými poleny atd. imitují oheň. Napodobovat mohou také lávu, žhavý popel. Vytvořené teplo rozvádí po pokoji pomocí zabudovaného ventilátoru.

Konstrukce krbu na rozdíl od ostatních je velmi prostorově nenáročná, krby jsou velmi úzké na hloubku a vhodné i do menších prostor.

Jeho hloubka je mezi 20-30 cm. Ostatní rozměry jsou různé dle nabídky. Najdete jak modely menších, tak i větších krbů a kamen.

Výhody elektrického krbu

Elektrická krby a kamna nabízejí podobné výhody jako krby na plyn. Jedná se hlavně o čistotu provozu, kdy nemusíte skladovat žádné palivo, nepřikládáte, a proto se v obytném prostoru nevyskytuje žádná prašnost, která je u klasických krbů. Stejně jako plynový krb i elektrický je na dálkové ovládání.

Na rozdíl od plynových krbů zde nejsou žádné potíže s odkouřením a nebo s přívodem zdroje vytápění. U některých typů je možné si pořídit krb i s kolečky, takže ho můžete po bytě přesouvat. Jiné jsou dodávány s termostaty a regulací světlosti.

Široký výběr je hlavně ve vzhledu, krby a kamna nemusejí vůbec napodobovat ty typické.

Mohou mít vlastní moderní vzhled, který si u kamen můžete vylepšit speciálními nálepkami, vlastní barevností a tak je jednoduše včlenit do interiéru.

Nevýhody elektrických krbů

Nevýhodou, kromě již úplné imitace ohně, je i to, že elektrickým krbem toho moc nevytopíte. Výkony takových krbů i kamen jsou kolem 1-2 kW za hodinu. Nejedná se tedy o žádné velké topení, spíše přitápění a pěknou dekoraci.

Kam umístit elektrický krb

Elektrické krby se vyrábí v různých typech. Můžete si koupit krb vestavný, ke kterému už jen vyberete ostění, nebo ho vestavíte do zdi. Vybrat si můžete i krb zavěšený, ten můžete pověsit rovnou vedle televize. Anebo také krb volně stojící.

Elektrický krb by, jako krby předešlé, neměl být v blízkosti hořlavých látek, jako je nábytek, záclony a podobně.

Ochranné pásmo je cca 1 m.

Technické požadavky elektrického krbu

Elektrické krby nemají žádnou nutnost odkouření. Potřeba je jen připojení na el. vedení, které je vždy specifikováno v technickém listě výrobku.

Cena elektrického krbu

Pořizovací náklady nejsou velké, záleží samozřejmě na typu krbu. Sortiment je široký. Zvolit si můžete jak druh imitace ohně, tak různé vzhledy rámečků krbů, kterých je nepřeberné množství. Nejlevnější modely seženete již od 10 000 Kč, dražší se pak dostávají až na 50 000 Kč.