Uhlí a uhelné brikety

V sortimentu krbových vložek a krbových kamen můžeme najít i ta, kde je možné topit uhlím nebo uhelnými briketami. Určitě o něco více špiní vložku, kamna i sklo, což znamená, že potřebujete častější údržbu vašeho topidla.

Uhelné brikety jsou lisovány za velkého tlaku bez přidání příměsí. Nevydávají tolik kouře a považují se za méně škodlivé než obyčejné uhlí. Také po spálení nevytvářejí strusku.

Jestliže chci topit těmito briketami, musím k tomu mít upravený rošt topidla. K palivu by mělo být přivedeno dostatečné množství vzduchu. Většinou se tento typ briket používá jako doplňkové palivo, kdy potřebujeme prodloužit čas mezi obsluhou kamen nebo krbu.

Občas můžete mít problém se zapálením. Osvědčený způsob je vytvořit žhavé palivo pomocí dříví a na něj pak přikládat brikety. Ty hoří až po dobu několika hodin po níž zajišťují příjemnou tepelnou pohodu. To je hlavní výhoda briket nad klasickým dřevem.

Dnes již tyto brikety můžete koupit v baleních na paletách menších i větších. Jsou srovnány a baleny, proto je jejich uskladňovací nárok menší a celkem dobře pro ně můžeme najít místo. Výhodou balíčků je i bezpečnost. Volně uložené brikety mohou mít tendenci ke samovznícení.

Každý dodavatel briket by měl být schopen předložit základní vlastnosti jako je výhřevnost a podíl vody, síry a ostatních prvků. Podíl síry právě zapříčiní zašpinění skla.

Dnes lze sehnat i odsířené brikety, většinou se jedná o zahraniční výrobky. Deset kilo briket Vás přijde na cca 65 Kč.

Dřevěné uhlí

Používá se hlavně ve venkovních krbech. Je to dřevo, které se karbonizuje za vysokých teplot. Vhodné je hlavně pro grilování