Kouřovody

U kouřovodu platí, čím kratší, tím lepší. Nikdy by délka kouřovodu neměla překročit 20% účinné délky komína.

První důležitou součástkou kouřovodu je kouřová klapka. Pokud není součástí kamen či krbové vložky, nezapomeňte ji instalovat do kouřovodu. Celý kouřovod by měl být kontrolovatelný a čistitelný. To zajišťují čistící tvarovky, které můžeme vložit v průběhu kouřovod. Nebo musí být kouřovod rozebíratelný.

Umístění redukce kouřovodů

Redukci na kouřovodech se doporučuje umisťovat hned na výstupu z kamen. Neměli byste nikdy redukovat průměr kouřovodu o více jak jeden stupeň.

Pozor si dejte při napojování na jiný materiál jako je například keramika.

V tomto případě se musí používat speciální připojovací díl, který ochrání keramickou vložku.

Při delším vedení kouřovodu je dobré použít kotvy, kterým kouřovod připevníme k sobě, nebo ke zdi. Jestliže kouřovod prochází konstrukcí (zeď, strop), řešte tento detail s dostatečným izolováním, aby teplo neovlivňovalo a neničilo ostatní konstrukce.

Součástky kouřovodu

Rour pro odkouření už je dnes široký sortiment, stačí vybrat správnou velikost na příslušná kamna či krb. Dodávají se jak v různých průměrech, tak v různých délkách dle nabídky firem.

Roury se skládají z kouřových hrdel, kouřových kolen, zděří, redukcí a čistících tvarovek. Vhodnější jsou vždy kouřová kolena s čistícími otvory, což nám usnadní čištění kouřovodu. Není potřeba potrubí rozebírat. Materiálové řešení je buď v litině, nerezu nebo oceli.