Architekt na dřevostavby

Spolupracovat s architektem?

To je otázka, která možná stojí na počátku většiny projektů. V dnešní době přeci existuje nepřeberné množství již hotových typových domů a z pohledů mnoha lidí není nic jednoduššího, než si vybrat právě ten svůj.

Typové domy z katalogů jsou samozřejmě kvalitní a firmy, které je nabízejí, by měly mít určitou zkušenost s jejich výstavbou. Pokud si tedy takový dům vyberete a jste přesvědčeni o jeho kvalitách, je to zajisté správný začátek vašeho projektu.

Přesto spolupráce s architektem přináší určité výhody a možnosti, které se vám tu pokusím alespoň nastínit.

Klady spolupráce

Architekt dává představám klienta reálnou podobu. Praxe a představivost mu poskytují určité výhody oproti klientům, kteří stojí před podobným úkolem poprvé.

Architekt vás může upozornit na různá úskalí vámi předem vybraného řešení a může navrhnout několik řešení alternativních, která po pečlivé úvaze budou mnohdy vhodnější.

V neposlední řadě se snaží skloubit veškeré vaše požadavky na nové bydlení. A je samozřejmé, že různí lidé mají různé představy. Ať už se jedná o prostorové otázky typu Raději větší koupelnu nebo kuchyni?, nebo o estetické kvality domu, který vám sice vyhovuje dispozičně, ale až tak úplně se vám nelíbí.

Je třeba si uvědomit, že typové domy jsou projektovány tak, aby vyhovovaly základním požadavkům většiny klientů. Na detaily není kladen až takový důraz.

Co to stojí?

Ceny architektonických studií se pohybují v řádech desítek tisíc korun. Záleží samozřejmě na tom, jakého architekta či architektonickou kancelář si vyberete a také na velikosti a složitosti vašeho projektu.

Další cestou, v případě malých změn, je úprava typového domu dle vzájemné dohody s provádějící firmou.

Nutno však podotknout, že mnohdy se ceny za dodatečné úpravy v projektové dokumentaci katalogového domu téměř rovnají cenám architektonických studií.