Finské dřevostavby

Finsko je zemí tisíců jezer a dřeva. Dřevostavby tak mají v této zemi opravdu své čestné místo ve výstavbě a mnohaletou tradici. Na území Evropy je tak Finsko zemí číslo jedna v podílu dřevostaveb ke stavbám postaveným jinými technologiemi.
Přestože v této skandinávské zemi můžeme nalézt všechny technologické typy dřevostaveb (dřevostavby lehké - sloupkové, panelové i dřevostavby masivní - sruby), jsou to právě sruby a masivní srubové konstrukce, které jsou spjaty s pojmenováním finské dřevostavby.

Sruby

Sruby jsou dřevostavby masivní a jako takové se vyznačují velkou spotřebou dřevní hmoty. Způsobem výstavby je, obecně řečeno, skládání jednotlivých kulatin nebo hranolů na sebe (u moderních srubů se pracuje se systémem pero – drážka, hranoly tak do sebe přesně zapadají). Jednotlivé dřevěné prvky vytvářejí homogenní dřevěnou stěnu.

Bydlení ve srubu se obecně považuje za velmi zdravé, vzhledem k vysokému podílu použitého dřeva. To vytváří i nezaměnitelnou atmosféru takovéto stavby. Svým charakteristickým vzezřením se ovšem srub do každé lokality nehodí. Obecně lze říci, že srubové stavby jsou nejčastěji navrhovány do horských oblastí, ať už jako rekreační objekty, nebo i jako objekty k trvalému obývání.

Vlastnosti srubových dřevostaveb

Menší problém nastává v oblasti tepelné techniky, kde klasická srubová stěna nemůže vyhovět požadavkům na součinitele prostupu tepla (U). Postavit si klasický srub v nízkoenergetické variantě je naprosto nemožné. Možným řešením je přidání tepelné izolace, tím se však popírá základní filosofie srubové stavby, kde je dřevní hmota viditelná jak z interiéru, tak z exteriéru. Jiným řešením je užití speciálního třívrstvého systému, kde se mezi vrstvami kulatiny nachází vrstva tepelné izolace. Tento systém je však velice nákladný.

Cenově srub zapadá do kategorie dražších dřevostaveb, právě z důvodu vysokého podílu dřevní hmoty v konstrukci. Ten je mnohdy až patnáctkrát vyšší než už lehké sloupkové dřevostavby.

Na trhu je dnes množství firem, které nabízejí srubové stavby na klíč. Pokud si tedy netroufáte na stavbu srubu svépomocí, je to určitě vhodné řešení. Nabídka je opravdu široká.

TIP: Chcete chatu v jiném stylu? Uvažujte o finské dřevostavbě.