Moderní dřevostavby

Pojem dřevostavby už dávno neznamená pouze stará roubená stavení kdesi v horách, popřípadě víkendové chatky, které představují spíše provizorní přístřeší namísto plně komfortní stavby. Dřevostavby se v posledních letech těší stále rostoucí oblibě.

Co všechno lze navrhnout jako dřevostavbu?

S novými technologiemi lze dřevo užít jako konstrukční materiál snad pro jakýkoliv typ stavby, od rodinných domů až po sportovní stadiony. Nejčastěji navrhovanými dřevostavbami na našem území však zůstávají rodinné domy. Nicméně pomalu ale jistě se přidávají i stavby občanské – mateřské a základní školy, různá komunitní centra, informační centra, penziony, hotely, apod. Takováto výstavba je v sousedním Rakousku a Německu, v severských zemích, nebo v severní Americe něčím naprosto běžným. Dřevostavby v tamní výstavbě zaujímají mnohdy první místo. Oproti tomu na našem území lze ještě vnímat určitou nedůvěru v dřevo jako konstrukční materiál a s tím spjaté mýty o nízké životnosti a špatných technických vlastnostech dřevostaveb.

Dřevostavby v sobě snoubí mnoho výhod, od rychlé výstavby, ekologického materiálu, kterým dřevo bezpochyby je, až po estetické kvality výsledné stavby.

Co se týče právě estetiky, už dávno neplatí, že dřevostavba musí nutně vypadat jako zálesácký srub. Dnešní možnosti jsou téměř neomezené. Tvar, dispozice, velikost i konečná podoba stavby jsou řešitelné podle konkrétních přání investora. Lze si vybrat snad ze všech možných povrchových úprav fasád, od klasické omítky až po fasády z dřevěných prvků. Mnohdy dnešní dřevostavbu na první pohled nerozeznáte od stavby zděné.

Při správném návrhu a provedení stavby jsou dřevostavby po technické stránce plně srovnatelné se stavbami z jiných konstrukčních materiálů. Splňují samozřejmě veškeré normy. Navíc jsou dřevostavby vhodnou volbou, pokud se rozhodneme pro objekt nízkoenergetický či dokonce pasivní. V této kategorii lze dřevostavby jedině doporučit.

Budoucnost dřevostaveb

Projektů dřevostaveb rok od roku přibývá a díky zkušenostem z více dřevo-preferujících zemí a lepším technologiím se často jedná o projekty velmi kvalitní. Můžeme jen doufat, že takových bude jen přibývat.