Dle znění nového stavebního zákona se od roku 2007 dělí domy na ty, které vyžadují stavební povolení (popř. územní řízení) a na ty, kterým postačuje ohlášení stavby na příslušném úřadě. Mezní hodnotou je velikost zastavěné plochy, která nesmí přesáhnout hranici 150 m2, hloubka sklepních prostor se musí pohybovat nad úrovní 3 metrů a maximální výška budovy je omezena na 2 poschodí + podkroví.
V případě, že náš dům nepřesáhne výše uvedené zákonné podmínky, je možné stavbu na stavebním úřadě ohlásit.
Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná pouze o banalitu, ovšem realita je jiná.
V prvém případě je vyžadováno několik základních dokladů, jedná se o doklady určující právo k pozemku, seznam přiléhajících pozemkům a jejich majitelů a doklad, že byli seznámeni se zamýšlenou stavební činností na našem pozemku. Nadále musí být součástí celá projektová dokumentace a doklad o kvalifikaci stavebního dozoru.
Součástí jsou také nezbytná stanoviska, respektive vyjádření orgánů, které chrání veřejný zájem, který by stavba mohla narušit.
Náleží zde:
V neposlední řadě se dokládají stanoviska vlastníků provozující veřejnou technickou a dopravní infrastrukturu, na kterou se daná stavba napojuje.
Obsáhnout je nutné napojení:
Ovšem je zcela možné, že může dojít i k překročení zmíněných limitů a tím pádem se musíme potýkat s problémy skýtající stavební povolení, které jsou v tomhle případě téměř stejné jako při ohlášení stavby. Jedná se o doložení dokladů o vlastnictví nebo právu používání pozemku, projektovou dokumentaci, plán kontrolních prohlídek, doklady o splnění požadavků, které uložily dotčené orgány (památková péče aj.), doklady o jednání s účastníky řízení, územní rozhodnutí nebo souhlas, kterým musela stavba projít, a také stanoviska orgánů, které chrání veřejný zájem a stanoviska činitelů, kteří zajišťují technickou a dopravní strukturu, jež je totožné jako u ohlášení stavby.