Máte rodinný dům a chcete se skrýt před zvědavými pohledy kolemjdoucích nebo sousedů? Pak jste určitě pořídili plot, který váš majetek chrání jak před zloději, tak před zvědavci. Jenže i plot potřebuje odpovídající péči, aby dokázal odolávat přírodním živlům i lidskému útoku, a aby přitom zůstal dostatečně vzhledný. Mnoho lidí miluje přírodní materiály, a proto si jako materiál pro stavbu plotu zvolí právě dřevo. A to bude pravidelně každých pět let vyžadovat nový nátěr a renovaci. Pokud vše provedete správně, vydrží vám dřevěný plot mnoho let. Jak tedy na renovaci, jak postupovat a jaké nátěry vybrat?
Jak ochránit dřevěný plot před nepřízní počasí? To lze provést pouze vhodným nátěrem. Ten musí mít patřičnou sílu a je potřeba, aby byl prováděn kvalitně, jinak nebude ochrana dostatečná. Toto pravidlo platí jak pro starší ploty, tak pro ploty nové. Renovaci je potřeba dobře naplánovat. Plot se musí kontrolovat po každé letní sezóně a rozhodnout se, zda je již čas na nátěr. Zde platí raději dříve, než později. Pokud by dřevo začalo šednout, je na renovaci skoro pozdě. I když se použije kvalitní nátěr, přirozenou barvu dřeva to již nevrátí. Určitým řešením může být lazura v tmavších odstínech, která zašedlé dřevo alespoň zčásti zakryje. Vhodný je například odstín ořech, palisandr nebo eben. Světlé odstíny lazur šedé dřevo neskryjí.
Jestliže jste se rozhodli pro renovační nátěr, budete muset dřevo nejdříve upravit. Začněte kartáčováním a obroušením starého nátěru. Pokud použijete mosazný kartáč, pomůže vám s odstraněním těch částí dřeva, které již odumřely. Dřevo je pak nutno přebrousit a očistit. Pak už může přijít samotný nátěr. Můžete také znovu aplikovat impregnační nátěr, abyste zabránili dalšímu znehodnocování dřeva. Impregnační nátěr chrání plot i před nemocemi a dřevokazy. Impregnaci nechte zaschnout a pak dřevo jemně přebruste. Pak již můžete použít lazurovací laky nebo krycí nátěr. Barva na dřevo dokáže zbarvit dřevo podle vašich představ.
Žádný dům nevypadá krásně, když je kolem něj poškozený plot. Navíc je pozemek přístupnější nenechavým návštěvníkům. Jaké jsou signály, že váš plot potřebuje renovaci? Zjistíte-li, že se olupuje nátěr, laťky se uvolňují z konstrukce, kovové části rezaví a dřevěné části začínají hnít, je nejvyšší čas se do oprav pustit. Postačí vám běžně dostupné nástroje, jako je bruska, ocelový kartáč, šrouby, podložky a matky, vrtačka a samozřejmě barvy na dřevo a na kov. A pak už se můžete pustit do práce.
Pokud jsou některé plotové latě nebo prkna poškozeny do hloubky, bude je potřeba vyměnit. Nové dřevo bude znovu vyžadovat impregnaci i nátěr. Ošetřující nátěr může být proveden napouštědlem nebo můžete zvolit moření dřeva. Pak následují barvy, alespoň dvě vrstvy. Barvy mohou být ředitelné vodou nebo syntetické. S vodou ředitelnými barvami se lépe pracuje a nemusí se u nich používat ředidla, ovšem povrch dřeva musí být dokonale odmaštěn. Syntetický nátěr lépe přilne k podkladu a dokáže zakrýt i některé nedostatky.
Jste-li rozhodnuti, že se do starého plotu pustíte, je při přípravě nejdůležitější právě odstranění starého nátěru. To musí být dokonalé, jinak by nové vrstvy ke dřevu nepřilnuly a nátěr by se začal rychle odlupovat. K odstranění nátěru je možno použít také hoblík nebo horkovzdušnou pistoli. Existují i chemické prostředky, s jejichž pomocí se lze starého nátěru zbavit. Jednotlivé vrstvy se rozpustí a vy je pak můžete odstranit špachtlí. Pak už jen dřevo očistíte a nanesete nové vrstvy.