Výběr konstrukce vždy záleží na individuálních požadavcích stavebníka. Rozhodujícím faktorem při volbě vodorovné konstrukce je kročejová neprůzvučnost (zamezení šíření hluku od pohybu lidí) a tepelněizolační schopnost.
Na trhu se objevuje řada materiálů, které slibují nejlepší vlastnosti, ovšem jejich použití je omezené, například použití dřevěného stropu nad koupelnu či kuchyni si vyžaduje řadu nucených opatření.
V poslední době stálé větší uplatnění dostávají prefabrikované železobetonové panely (SPIROLL, ECHO), které svými rozměry a vysokou únosností umožňují provedení moderních otevřených prostor. Panely se používají až do rozpětí 14 metrů, provádí se v tloušťkách od 160 do 400 mm. Velkou výhodou je omezení mokrého procesu (prvky jsou zhotoveny ve fabrice), zvuková neprůzvučnost (díky své hmotnosti) a možnost zhotovení délky dle našeho přání.
Velice zřídka se při provádění stropů u rodinných domů setkáme s monolitickým železobetonovým stropem. Provádění si vyžaduje mokrý proces a zhotovení bednění. Kvalita stropní konstrukce není tak zaručena, jako při použití montovaných stropů. Výhodou je zhotovení jakéhokoli tvaru při nízkých výškách konstrukce, cca 100 – 200 mm.
S nástupem moderních stavebních systémů se začíná používat polomontované stropní konstrukce. Způsob provádění spočívá v uložení nosníků, mezi něž se vyskládají stropní vložky (známe pod firemním označení MIAKO apod.), následně musí dojít k zmonolitnění minimální vrstvou betonu (40, 50 mm).
Tenhle systém využívají především keramické (ale i betonové) stropní konstrukce. Jejich použití je až do 8 metrů při relativně malých tloušťkách.Velkou výhodou je snadná a rychlá montáž.
Strop lze použít jak v suchých tak v mokrých procesech, při vysoké schopnosti zvukové neprůzvučnosti.
Ač jsou na ústupu, tak se můžeme setkat s prováděním nosníkových stropů. Nosnou konstrukcí jsou válcované profily I o rozpětí 900, 1000, 1100 a 1200mm. V prostoru mezi nosníky se ukládají stropní keramické desky HURDIS tl. 80 mm, které se zalévají betonem minimální tloušťky 80 mm. Celková tloušťka stropu se pohybuje kolem 200 mm (velká hmotnost stropu) a používá se v mokrých a suchých provozech domu.
Posledním nejběžněji používaným prvkem jsou pórobetonové desky, které se vyrábí individuálně, dle našeho projektu. Ve výrobě jsou vyztužovány speciální výztuží, a proto dodatečné upravování na stavbě je zakázáno!