Volba materiálu, kterého využije pro realizaci našeho schodiště, se odvíjí od jeho tvaru. Musíme přímo úměrně volit mezi materiálem a tvarem, např. použití betonu na vřetenové schodiště (základním prvkem je středová tyč, kolem níž se obtáčí stupně).
Použití materiálu se největší mírou odvíjí od návrhu architekta. V současné době, se většina schodišť navrhuje jako dominantní prvek interiéru, proto se budují z moderních materiálů (nerez, kov, sklo), o kterých lidí v minulosti neměli ani zdání.
Pořád nejběžněji využívaná jsou dřevěná schodiště. Základním nosným prvek je dřevěná schodnice, na niž či do níž se ukládají jednotlivé dřevěné stupně. Ovšem ne všechny schody, které na první pohled tak působí, jsou celodřevěné.
Velké oblibě se dostává obkládání nosných konstrukcí (ocelových, betonových) a vyhotovování stupnic a podstupnic (obklad stupňů) z různých druhů dřeva (mahagon, dub, buk aj). Jelikož se předpokládá, že schodiště bude pravidelně využíváno, nedoporučuje se používat dřevo měkké, které díky své únosnosti a velké obrusnosti nevydrží dlouho neměnné. Nejčastěji se používají tvrdá dřeva, jako buk, dub apod.
Schody provedené touto metodou si vyžadují speciální povrchovou úpravu (laky, glazury) pro svůj zářivý lesk, popř. mat. Výhoda řešení spočívá v jednoduché opravě (broušení, přelakování, nalakování) a montáži.
S příchodem moderních materiálů a technologií se začal pro tvorbu schodišť využívat i beton.
Jeho použití je buď v monolitické (zhotovené na stavbě) nebo prefabrikované podobě (zhotovená v továrně).
Prefabrikovaní železobetonová schodiště mají oproti monolitu výhodu suchého procesu (nemusí se zhotovovat bednění). Soustava je vyrobena v továrně, na stavbu dovezena a smontována za dodržení technologických předpisů výrobce. Při výběru povrchu můžeme volit materiál dle naší libosti (dřevo, dlažba) a nebo ponechat schodiště surové (požití pohledového schodiště – dosti nákladné).
Monolitická železobetonová schodiště se zhotovují přímo na stavbě. Zhotoví se tradiční dřevěné bednění, popř. systémové, do něhož se vkládá výztuž a lije beton. Nevýhodou je mokrý proces provádění, nad kterým převažuje výhoda možnosti zhotovit jakýkoli tvar ramen a podest. Povrch může být ponechán jako pohledový nebo se upravuje obklady ze dřeva, dlažby apod.
Pro exkluzivitu interiéru se nejčastěji používá luxusních materiálů (sklo, nerez, kámen). Vyhotovování celé konstrukce z jednoho materiálu se neprovádí (kvůli únosnosti, nepraktičnosti) a většinou se kombinují s klasickými materiály (dřevo, beton).
Vysoce frekventovaným typem je kombinace dřevěných stupňů a nerezové zavěšovací konstrukce, doplněné nerez zábradlím. Další známou kombinací je mohutné betonové schodiště, které je doplněno o nerezové zábradlí s dřevěnými stupni nebo použití ocelové nosné konstrukce se skleněnými stupni. Nevýhodou těchto realizací je zvyšující se cena, kterou překlene estetický výraz domu.