Kvalitní podlaha je základem každého domu. Pryč jsou doby, kdy se domy stavěly tak, že se na udusanou hlínu položila prkna. Podlaha musí být udělána kvalitně. To ovšem znamená, že by měla splňovat určité podmínky.
Zatímco dříve byly podlahy podstatně jednodušší, dnes už se pro současné podlahy využívá větší množství různých vrstev betonu a izolace. Důležitá je správná skladba betonové podlahy. Ne každý ví, jak by měla vypadat, a proto si to trochu přiblížíme.
Obvykle se skladba opírá přímo o projektovou dokumentaci daného domu. Základem je obvykle vrstva štěrku, která je silná 10–20 centimetrů. Na to se aplikuje základová vrstva betonu, kterou je vhodné stabilizovat za pomoci kari sítě. Poté by měla následovat hydroizolační vrstva z asfaltových pásů.
Následovat by měla tepelná izolace a poté opět hydroizolační vrstva, která bude z asfaltových pásů nebo hydroizolační fólie. Následuje roznášecí vrstva betonu, kterou lze zpevnit kari sítí. Její tloušťka je kolem 5 centimetrů. Poté následuje vyrovnávací a nášlapná vrstva.
Jiná může být skladba betonové podlahy v koupelně a jiná je skladba betonové podlahy v garáži.
U garáží a podobných prostorů se obvykle využívají jednodušší vrstvy skládající se z betonové mazaniny, hydroizolace a potěru. Pokud je už v nějaké místnosti betonová podlaha, ale ve špatném stavu, lze na ni nanést další vrstvu, ale je potřeba, aby byla daná plocha kvalitně očištěná.
Mnoho lidí zajímá také skladba betonové podlahy pro podlahové topení. Podlahové vytápění se aplikuje na podlahu a následně se přikryje betonovým potěrem. Potěr se neaplikuje jen v případě, že na daném místě bude třeba dřevěná konstrukce podlahy.
Rozhodně se nikdy nepouštějte do podlahy nebo podlahového vytápění bez potřebných znalostí. Ačkoliv může podlaha vypadat jen jako vrstva betonu, ve skutečnosti je její správné provedení obtížné a je vhodné se do ní nepouštět svépomocí nebo ji dělat pod odborným dohledem.