V dnešní době není možné nalézt tvárnici, cihlu, která by vyhovovala současným požadavkům, a proto jsme nuceni přistoupit k izolacím zdiva. Zateplení domu je možné hned dvojím způsobem.
Méně preferovaným způsobem je zateplení z vnitřní strany stěny. Systém se využívá hlavně u starších domů, kde máme zapotřebí zateplit třeba jen jednu místnost. Tohle řešení je nevýhodné a nese řadu úskalí, které při nedodržení technologie mohou poškodit funkčnost izolace. Takto zateplené stěně se snižuje akumulační schopnost, hrozí riziko akumulace vlhkosti uvnitř zdiva a v zimních měsících může dojít k promrzání.
To vše může vyvrcholit vlhnutím a tvorbou plísní v místě tepelných mostů.
Běžněji používaným způsobem je provedení izolantu na vnější straně konstrukce. Nevýhodnými se mohou jevit vyšší náklady a potřeba provedení po celé ploše, ale naopak se snižuje možnost vlhnutí zdiva a akumulace materiálu je spolehlivě zajištěna.
Vnější zateplení se provádí jako kontaktní zateplení nebo jako dvouplášťové zateplení. U kontaktního zateplovacího systému se jedná o lepení izolačních desek přímo na fasádu domu pomocí lepidel. Materiál desek je nejběžněji napěněný polystyren nebo kamenná vata. U kontaktního zateplení je běžnější využití polystyrénu kvůli ceně.
Desky se vyrábí z napěněného polystyrénu (má v sobě velké množství vzduchových mezer) a lisují se do desek o velkosti 1000 × 500 mm, jejich tloušťka se pohybuje od 10 do 200 mm. Na nosnou konstrukci se lepí speciálními lepidly o tloušťce 3 – 5 mm a povrch se upravuje taktéž lepidlem a omítkou o maximální tloušťce 5 mm, jinak nemusí být zajištěna správná funkčnost zateplení. Pro dokonalé spojení se používá kotvení pomocí talířových hmoždinek (počet určuje výrobce izolantu).
Realizace zateplení budov se také provádí jako dvouplášťové. Tenhle systém se skládá ze dvou plášťů. První obsahuje nosnou konstrukci, na níž je nalepen, popř. přikotven, tepelný izolant (nejčastěji kamenná vata) speciálním lepidlem o tloušťce 3 – 5 mm. Druhý se skládá z nosného roštu (dřevěný, kovový) a povrchové úpravy na němž je přidělána. Roštová konstrukce se musí kotvit do nosné stěny a při deformacích musí působit jako samostatná.
Mezi prvním a druhým pláštěm je pokaždé vzduchová mezera o minimální tloušťce 50 mm. Vzduch mezi konstrukcemi slouží jako teplený izolant (vzduch je nejlepší izolant ze všech materiálů) za předpokladu, že mezera je řádně odvětrána, tak odvádí přebytečnou vlhkost ven z konstrukce. Použití povrchové úpravy se různí, je možné vyzdít tenkou příčku nebo použít jeden ze skládaných systémů, které se na trhu objevují.