I když sníh už dávno napadl, mnozí svou zahradní techniku stále ještě ponechávali v kůlnách, bez toho, aniž by ji řádně zazimovali. Abyste tím však spíše neublížili jednotlivým strojům, jako jsou benzínové sekačky, křovinořezy nebo například motorové pily, držte se několika zásad vedoucích k jejich žádnému přečkání zimy. Co konkrétně udělat ještě dřív, než republiku zasáhnou skutečně nemalé mrazy?
Jelikož je zahradní technika příliš obsáhlý pojem, pojďme si to trochu rozkouskovat. V případě, že chcete zazimovat aku techniku a robotické sekačky, musíte se u nich postarat hlavně o řádné vyčištění stroje. Zbytky trávy byste v nejlepším případě měli odlepit z výfuku, ale samozřejmě i jiné části důkladně očistěte pomocí plastové nebo dřevěné špachtle. Dávejte si však pozor na to, aby se žádná z nečistot nedostala do motoru nebo těsnění.
Zkontrolujte stroje také po stránce šroubů, vrutů, ohlídejte i další spojovací součástky, a nakonec je přesuňte na suché místo, kde stroje budou chráněny před nánosem sněhu, před deštěm a samozřejmě také před mrazem.
Trochu náročné na zazimování jsou benzínové sekačky, u kterých je ideální postupovat podle provozních pokynů daného modelu. Každý model se může trochu lišit, ale obecně dochází k čištění sběrného koše, k vyčištění také veškerých vzduchových filtrů a zajištění jejich průchodnosti.
Majitelé benzínových sekaček se musí postarat také o vnitřní části motoru, kdy se musí vyjmout zapalovací svíčka. Sekačku poté parkujeme v pracovní poloze, aby se zabránilo úniku oleje do tlumiče výfuku.
Ani na malou zahradní techniku nezapomínejte, protože i ta vyžaduje řádnou údržbu. Řetězové pily musíme také očistit od tradičních usazenin, odstraňujeme piliny, lištu dáváme nabrousit, abychom ji měli připravenou na příští rok. U benzínových se staráme hlavně o pohonné ústrojí, kdy čistíme také vzduchové filtry či kontrolujeme žhavící svíčku.