Dřevem topíme a používáme ho na výrobu nábytku, doplňků a dalších produktů. Při jeho zpracování vznikají jako odpad piliny a hobliny. Ty se však nemusí likvidovat na skládkách, ale mají své další využití.
Naše lesy pokrývají více než 33 % rozlohy republiky a každý rok se jejich plocha zvětšuje. Každé tři minuty přiroste tolik dřeva, kolik stačí na průměrnou spotřebu pro stavbu rodinné dřevostavby. Dřevo je obnovitelná surovina, z lesů se tak převáží na pily a do zpracovatelských závodů. Doma nám stačí uříznout nebo obrousit malý kus dřeva a drobné piliny a jemný prach jsou všude. Ve velkých závodech je tohoto odpadu mnohonásobně více, musí se proto účelně likvidovat. Došlo by nejen k zasypání strojů a průchozích cest, takže by nebylo možné zpracovávat další dřevo, ale také ke zbytečným bezpečnostním rizikům. Dřevní prach je nebezpečný, v usazené vrstvě umožňuje vznik prostředí s rizikem výbuchu. O piliny a dřevní prach se tak ve většině závodů stará vzduchotechnika s potrubními systémy, což zaručuje rychlé odvedení prachu i pilin mimo prostor zpracování. Tím se sníží také riziko výbuchu a poškození strojů, zdraví pracovníků či budovy.
Výhodou porubních systémů je obrovská variabilita, která umožňuje celý systém odsávání a filtrace sestavit přesně na míru danému prostoru i díky mnoha typům rychlospojek a dalším doplňkům. Odsáté piliny se odvádí k dalšímu zpracování do dalšího závodu, který bývá v těsné blízkosti. Zde se pak piliny čistí a v průmyslových sušičkách zbavují vlhkosti. Pak se pod vysokým tlakem lisují do tvaru válců a cihel jako dřevěné brikety nebo naopak do malých válečků, pelet, pro topení v kotlích. Použít je lze také na podestýlku pod domácí a hospodářská zvířata či na výrobu kočkolitů.
U prachu, lehkých pilin a dalších materiálů i v jiných odvětvích průmyslu, je potrubí velkým pomocníkem, který dokáže velké množství surovin přepravit z jednoho místa na druhé za zlomek času oproti lidské práci.