Odizolování stavby (základy se základovou deskou) patří k nejproblematičtější úkonům prováděných na stavbách.
Špatné provedení izolace může mít v budoucnu nedozírné následky (provlhání zdiva, plíseň aj.).
Tradičním materiálem na provádění se dříve používaly pásové izolace. Pásy se využívají jak z oxidovaných, tak i z modifikovaných asfaltů v jedné vrstvě. Dvouvrstvé systémy z modifikovaných asfaltových pásů se využívají u tlakových izolací. Jelikož izolace proti vodě je spojována i s izolací proti radonu, je nutné v tomto případě používat pouze asfaltové pásy, které jsou k tomuto účelu určeny (např. ARGO P, VIS V aj).
Při provádění je nutné dodržet několik důležitých kroků, bez kterých by nebyla zajištěna správná funkčnost. Před pokládkou pásů je nutné povrch (co nejvíce rovinný) opatřit penetračním nátěrem. Efektivita práce klesá i s obtížností aplikace jednotlivých dílů na stěnu, které musí být přitaveny pomocí speciálních hořáků a zdrojů tepla (je využívána plynová bomba s hořákem). Kvalita práce záleží na spojích (min. přesah pásů je 100 (150) mm) a provedení detailů (prostupy základy, ohyby aj.).
Zjednodušování a zrychlování práce podporuje v poslední době větší využívání stěrkových izolací. Jejich princip funguje na krystalizaci, zejména u betonů. To znamená, že po aplikaci dojde k uzavření povrchu materiálu (ucpání všech pórů) a vlhkost pak nemá možnost prostoupit do materiálu.
Výhodou této technologie je provádění i při vlhkém povrchu materiálu (např. beton), při čemž povrch nemusí být rovinný. Stěrkové materiály jsou tvarovatelné dle svého podkladu. Velkou předností je provedení bezešvé izolace, která eliminuje možnosti porušení funkce ve spojích, jak tomu bývá u pásových izolací, a také provádění zateplení přímo na zatuhlou izolaci, aniž by byly zapotřebí další úpravy (na rozdíl od asfaltových pásů).
Velice široké uplatnění má v poslední době i použití měkčeného PVC, který se vyrábí v tloušťce 1 mm nebo 1,5 mm (pro tlakové vody). Jejich obliba roste díky svým výhodám.
Celý systém lze aplikovat za jakéhokoli počasí (i v zimě). Aplikace se provádí vždy v jedné vrstvě na povrch, který nemusí být vysušen. Největší výhodou je schopnost materiálu pohybovat se stavbou a jejími případnými pohyby (nedochází k poruchám izolací).
Své uplatnění si nacházejí i nopové izolace, které vynikají svou jednoduchou montáží a odolností proti agresivní vodě. Používají se pro obvodové izolace kolem domů (kombinace s tepelnou izolací), proti radonu, nikoli proti tlakové vodě. Výhodou je uzpůsobení odvodu vlhkosti díky systému nopů, které se umisťují směrem k domu, jde o tzv. pasivní ventilační systém.
Sháníte firmu pro hydroizolaci stavby nebo vybíráte vhodnou izolaci? Šetřete svůj čas a zadejte si zdarma poptávku.