Pokud máte rodinný dům se zahradou a na ní pobíhá čtyřnohý chlupáč, pořiďte mu psí boudu a to i v případě, že jej pouštíte do domu.Prioritou je ochrana psa před nepříznivým počasím a to jak v zimním, tak i v letním období. V zimě by měla psa chránit před chladem, sněhem a studeným větrem. To vše nabízejí psí boudy vhodně a dokonale zateplené. V létě by zase měla chránit před horkými slunečními paprsky nebo prudkými dešťovými přeháňkami. Kromě toho zde má pes své útočiště v případě, že chce mít chvilku klidu a chce si odpočinout, třeba po namáhavém výletě. V nabídce naleznete boudy z různých materiálů. Nejčastěji se jedná o dřevo, dále pak plast nebo plech. Dva posledně zmiňované materiály jsou však méně časté.
I když budete psí boudu kupovat, nebo se rozhodnete pro její výstavbu, je potřeba brát v potaz několik důležitých faktů. Prvním z nich je správná velikost. Tu vybíráte podle psího plemene a velikosti dospělého psa, i když máte doma třeba teprve malé štěně. Jestliže vyberete boudu příliš malou, pes se v ní nebude cítit pohodlně. Vnitřní prostor by mu měl umožnit snadno se obracet a měnit polohy. V případě, že bude příliš velká, v chladném období se její vnitřní prostor bude špatně zahřívat. Důležitou roli hraje i velikost vstupního prostoru. Jeho výška by měla odpovídat výšce psa. Také údržba vnitřního prostoru boudy by měla být snadná. V tomto případě je dobrou volbou bouda s odklápěcí střechou nebo boční částí. To umožní dokonalé čištění a dezinfekci vnitřního prostoru. Nejen materiál boudy, ale i střechy hraje důležitou roli. Pokud zvolíte plech, bude v létě podporovat vyšší zahřívání vnitřku boudy. Tento materiál tedy není ideální volbou. Celou boudu umístěte tak, aby byla výše od země. Tak zabráníte nasávání vlhkosti jdoucí od země. Na to všechno myslete i v případě, že se rozhodnete stavět psí boudu svépomocí.
Jestliže patříte mezi domácí kutily, opatřete si návod nebo si sami vyhotovte nákres a můžete začít se stavbou psí boudy.
Ideálním materiálem je stavební dřevo – mohou to být třeba palubky. Dokonale k sobě pasují a nebude mezi nimi foukat. Další možností jsou OSB desky nebo dřevotříska. Tyto materiály odolají i vlhkosti. Tento druh materiálu má dobré izolační vlastnosti a jedná se o materiál přírodního charakteru. Můžete jej použít i na podlahu. Chcete-li mít boudu zateplenou, vytvořte mezivrstvu ze slabého polystyrenu. Pokud plánujete tři vrstvy, musíte tento fakt mít na mysli, až budete připravovat plány pro vnitřní prostor, zateplení jej totiž zmenší. Jako střešní krytinu můžete použít šindel. Kromě toho, že se jedná o materiál dokonale odolný, nabízí i estetické hledisko. Boudu tak můžete sladit s designem domu. Pro zimní období můžete přes vstupní otvor přidělat zástěnu vyrobenou z pevnější látky. Ta bude bránit tepelnému úniku a chránit vnitřek boudy proti větru a navátému sněhu.
Vzhledem k tomu, že pes je společenský tvor, mějte tento fakt na paměti při výběru vhodného místa pro jeho boudu. I když bude třeba žít celoročně na zahradě, bude rád ve vaší blízkosti. Pro boudu tedy vybírejte takové místo, které bude blízko domu. Ideální volbou je stinný prostor, pod stromem, v závětří. Pes by měl z boudy vidět na vstupní dveře domu, přístupovou cestu s brankou, ale také by měl dokonale přehlédnout celou zahradu. Jen tak si může dokonale pohlídat své teritorium a zároveň nepropásne okamžik, kdy přicházíte domů. Boudu rozhodně neumísťujte do vzdáleného koutu zahrady. Do takové boudy, i kdyby byla sebeútulnější, si pes cestičku nenajde.