Střecha zabírá velkou plochu domu, a proto je nutné ji účinně izolovat. V zimních měsících zabránit úniku tepla a v letních naopak jeho přístupu zvenčí. Dokončená funkční střecha pak chrání stavbu před vlhkostí a také ji tepelně izoluje.
#IMG-824-medium-center#
Na zateplení střech se používají klasické izolační materiály typu minerálních vat, polotuhé desky z minerální vlny, ovčí vlna, konopí, dřevovláknité desky a jiné vláknité materiály, výjimečně i polystyrén, nejnověji pak tuhé desky z PIR pěny pro nadkrokevní zateplení.
Klasickým způsobem zateplení podkroví šikmé střechy je vkládání izolace mezi a pod krokve. Pro dosažení velmi dobré tepelně izolační vlastnosti konstrukce je někdy nutné vkládat izolaci ve dvou i více vrstvách. Výhodou je pak výrazné omezení vlivu tepelných mostů.
#IMG-823-medium-center#
Návrh tloušťky izolace řeší ČSN 73 0540 : 2002 (Tepelná ochrana budov), kde jsou uvedeny požadované a doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla UN.
Tloušťku tepelné izolace ovlivňuje trámová konstrukce (velikost a vzdálenost trámů). Dřevo má totiž 4× větší tepelnou vodivost než kamenná vlna a tvoří tzv. tepelné mosty. Pro střešní krokve o velikosti 120 ×160 mm a osové vzdálenosti 900 mm je min. tloušťka izolace 220 mm pro střechu do 45°. Nad 45° je min. tloušťka 180 mm.
Při zateplování nad krokvemi je min. tloušťka izolace 200 mm.
#IMG-825-medium-center#
Zateplení šikmé střechy nad krokvemi je velmi elegantním způsobem zateplení a přináší mnoho výhod. Umožňuje vyniknout kráse dřeva v interiéru, formou přiznání dřevěné nosné konstrukce krovu. Minimalizuje tepelné mosty, umožňuje využít celý prostor v podkroví bez nutnosti snižování podhledů ze strany interiéru. Je ideálním způsobem dosažení energeticky úsporného standardu.
Zateplení šikmé střechy vkládáním izolace mezi a pod krokvemi je klasickým způsobem zateplení podkroví. Pro dosažení stále rostoucích požadavků na tepelněizolační vlastnosti konstrukce je nutné provádět zateplení střešní konstrukce kladením izolace ve dvou i více vrstvách. Výhodou takto provedené izolace je výrazné omezení vlivu tepelných mostů, tj. krokví.
Odvětrané střechy se používají v kombinaci s pálenými či betonovými taškami. Mezi izolací a pojistnou hydroizolací se ponechá vzduchová mezera, odvětraná otvory nahoře i dole, kvůli cirkulaci vzduchu. Mezi izolaci a vnitřní povrch se vkládá parotěsná zábrana. Používá se speciální fólie, která propustí vodní páru zevnitř ven, ale nepustí dešťové kapky vody zvenku dovnitř.
Při zateplování šikmé střechy dbáme na správné pořadí vrstev. Parotěsná fólie musí být na vnitřní straně a pojistná hydroizolace na straně vnější. Při případné záměně to může mít velmi neblahé důsledky. Ty se pak dají odstranit pouze novou rozsáhlou rekonstrukcí.
Při izolaci střechy platí, že pokud se zvolí špatný návrh a následně proběhne nekvalitní provedení, může napáchat hodně škod. Pokud právě přemýšlíte, jakou střechu zvolit a jakou k ní zvolit také izolaci, ptejte se u odborníků. Je nutné přihlédnout k typu stavby a zvolit to nejvhodnější a nejfunkčnější řešení.
Naše jednoduché doporučení je začínat raději shora. Tepelná izolace střechy je tak ve skladbě střechy umístěna nad krokvemi. Vznikne souvislá vrstva tepelné izolace bez přerušování tepelnými mosty. Tento způsob příznivě ovlivňuje trvanlivost krovu. Krokve jsou umístěny v interiéru, kde je zaručena konstantní teplota i vlhkost vzduchu.
Více o střechách na portále vseostrese.cz