Podlahy

Jak se zorientovat v široké nabídce podlahových materiálů, když vám každý tvrdí, že je tenhle ten nejlepší? Zachovejte chladnou hlavu a uvědomte si, co opravdu potřebujete.

Vlastnosti podlahy

Předpokládejme, že vybíráme podlahu do obytného domu, jaké budou podmínky, které musí podlaha splnit?

  • Hezký vzhled – Tady zcela záleží na vkusu zákazníka, jaký si přeje svůj domov mít, s celkovým stylem by se měl sladit i design podlahy a její materiál. Dřevo je teplé tradiční a domácí, lité podlahy moderní a technické. Na vzhledu podlahy se podepíše i kvalita pokládky a následné povrchové úpravy. Častým problémem bývá konečná úprava lakem, který ošklivě na dřevě zoranžový.
  • Odolnost – Podlahu musíme předně vybírat podle užitného zatížení, tzn. podlaha musí být taková, aby snesla každodenní provoz a nastálo umístěné kusy nábytku, které mohou mít vysokou hmotnost. Zatížení je nutné přizpůsobit i vnitřní vrstvy podlahy, aby nepopraskaly a nepropadaly se. Velké nároky mohou být na horní vrstvu podlahy, která musí být stále krásná, i když na ni působí vlhkost, chemikálie a mechanické oděry. Proto si uvědomte, že některé podlahy se nemají rádi s domácími mazlíčky nebo s vodou.
  • Snadná údržba – Než si pořídíte podlahu, informujte se, zda je potřeba ji nějak pravidelně speciálně udržovat třeba lakováním nebo voskováním. Drtivou většinu povrchu stačí pouze setřít běžnými domácími čisticími prostředky, ale jsou to právě luxusní přírodní podlahy, které mohou být málo odolné proti chemikáliím.
  • Příjemnost na dotek – Zde je klíčová vlastnost tzv. tepelné jímavosti, která pro každý materiál udává pocit, který získá noha při doteku s ním. Rozdělujeme podlahy velmi teplé, teplé, méně teplé, studené. Při profesionálním návrhu by se měl architekt řídit normou, kde jsou uvedené jednotlivé typy podlah pro konkrétní prostory. Problémem je hlavně dlažba, která je studená a v kuchyni nebo koupelně může být pak delší stání nepříjemné, ideálním řešením je podlahové topení.
  • Hygieničnost – Všechny typy podlahovin by měly být každopádně zdravotně nezávadné! Některé podlahoviny navíc mají antibakteriální účinky a odpuzují prach, mezi ně patří korek a přírodní linoleum. Naopak diskutabilním tématem jsou koberce, které zachycují prach a vyžadují pravidelnou údržbu.
  • Bezpečnost – Zde se jedná hlavně o protiskluznost. Vybírejte protiskluzné dlažby, lina i lité podlahy, zvláště tam, kde je zvýšená vlhkost nebo možnost námrazy. Není příjemné, když vám návštěva v zimě nekontrolovatelně rovnou projede celým bytem z verandy rovnou do kuchyně. Pokud máte malé aktivní děti, raději používejte i protiskluzné podložky pod kusové koberce. Protiskluznost materiálu se značí obutou nebo zutou nohou na šikmém povrchu, z toho můžete usoudit, zda je povrch vhodný do prostorů, kde se pohybujeme bez bot (koupelna) nebo obutí (chodba).
  • Tlumení zvuku – Tento aspekt se nikdy nesmí u podlahy zanedbat, je jedním z vůbec nejdůležitějších u téměř všech podlah! Problematika je to složitější, ale vyplatí se jí zabývat, zvláště pokud žijete v bytovém domě nebo v rodinném domě s více patry. Ideální pro tlumení hluku jsou plovoucí podlahy.
místnost podlaha
chodba dřevo, korek, dlažba, lité podlahy, linoleum
obývací pokoj koberec, dřevo, dlažba s podlahovým topením, korek, bambus, vinyl
kuchyně exotická dřeva, linoleum, marmoleum, dlažba s podlahovým topením, vinyl, lité podlahy
koupelna exotická dřeva, dlažba, lité povrchy
ložnice koberec, dřevo, korek
dětský pokoj kusový koberec, dřevo, korek