Konvektory

Konvektory sdílí teplo převážně prouděním. Mohou být osazeny buď těsně na obvodovou stěnu, nebo mohou být umístěny přímo do stavební konstrukce. Umístění do stavební konstrukce je vhodné řešení, pokud nechceme, aby bylo otopné těleso příliš vidět. V takovém případě je viditelná pouze výdechová mřížka zabudovaného konvektoru.

Konvektory jsou výhodné pro vytápění s nízkými teplotami teplonosné látky.

Konvektor je tvořen výměníkem tepla, který je uzavřen v plechové skříni s výdechovou mřížkou v horní části. Proudění vzduchu přes výměník je buď přirozené, nebo nucené s ventilátorem.

Výhody konvektorů:

  • estetický vzhled
  • malá hmotnost
  • šetření obytného prostoru

Nevýhody konvektorů:

  • větší pravděpodobnost usazování prachu

Možné provedení konvektorů:

Podlahové konvektory

Používají se především v prostorách s velkými prosklenými plochami, v místnostech s francouzskými okny, v zimních zahradách i kolem bazénů. Umísťují se do nejvíce exponovaných míst do podlahy těsně kolem obvodových prosklených stěn. Zabraňují tak pocitu sálání chladu od studených prosklených ploch a vytvářejí tepelnou pohodu v místnosti.

Jedinou viditelnou částí jsou nášlapné mřížky, které se vyrábějí v různých barvách, a při vhodném výběru splývají s daným interiérem.

Některé podlahové konvektory jsou konstrukčně přizpůsobené i k chlazení a mohou se tedy využívat i v letních měsících.

Parapetní konvektory

Konvektor je zabudován přímo ve stěně pod klasickým oknem. Odtud je nasáván studený vzduch a následně je ohřátý vzduch vyfukován do interiéru. Popřípadě lze proud vzduchu uzpůsobit i opačně a tudíž je možné jej používat také v letních měsících k ochlazování vzduchu.

Nástěnné konvektory

Nástěnné konvektory jsou zavěšeny na stěně pomocí kovových držáků. Vyrábějí se v různých designovaných a barevných provedeních, jsou vhodné i do moderních interiérů.

Přenosné konvektory

Teplovzdušné přímotopné konvektory bývají v provedení s nožičkami k postavení na zem, některé mají v ceně soupravu pro zavěšení na zeď. Přenosné konvektory mají zástrčku k zapojení do zásuvky.