PVC podlahy

O materiálu

PVC tedy polyvinylchlorid je jedna z nejpoužívanějších hmot na světě a její většina se zpracuje právě ve stavebnictví. Polyvinylchlorid se vyrábí polymerací vinylchloridu již od roku 1935. Bohužel se objevuje čím dál více poznámek o tom, že PVC nepatří mezi zrovna nejšetrnější materiály, ať už se jedná o životní prostředí nebo rovnou o lidský organismus.

Hlavní složkou pro výrobu je totiž toxický chlór, z něhož se vyrábí karcinogenní vinylchlorid monomer.

PVC je málo náchylné k hoření, ale při požáru z jeho rozpadu vzniká chlorovodík, který je i při malé koncentraci ve vzduchu zdraví škodlivý. Jedinou výrobnou PVC na našem území je Spolana Neratovice. Přesto je PVC velmi oblíbeným materiálem, i když dnes je spíše nahrazováno kvalitnějšími přírodními materiály, hlavně díky své nízké ceně.

Podlaha z PVC

Přestože PVC podlaha se dnes již stává řešením do méně reprezentativních prostorů, přesto je třeba vybírat ty kvalitnější kusy. PVC krytinu můžeme koupit ve formě dílů, ale nejčastěji jako celoplošnou krytinu do šířky až 5 m. Podle vnitřní skladby můžeme krytinu rozdělit do dvou kategorií:

  • Celistvé – Kvalitnější materiál, který má jen jednu homogenní vrstvu, která je jako celek probarvená celou hmotou stejně jako na povrchu.
  • S vnitřními vrstvami – Skládá se z několika spojených vrstev, kde na povrchu je upravená nášlapná vrstva.

U PVC hraje hlavní roli tloušťka nášlapné vrstvy, ta totiž určuje, jak bude krytina odolná při používání. Pokud je „lino“ tenčí, jak 1,5 mm zpozorněte, nášlapná vrstva by měla být tlustá minimálně 0,2 mm. Dále vybírejte podle toho, do jaké místnosti hodláte podlahu umístit.

Na co se zeptat při výběru PVC:

  • Tloušťka celková a tloušťka nášlapné vrstvy
  • Homogenní nebo heterogenní PVC krytina
  • Možné zatížení při provozu
  • Odolnost proti otlačení, oděru
  • Barevná stálost
  • Odolnost proti běžným chemikáliím pro domácí úklid
  • Možnost použití podlahového topení
  • Protiskluznost

Na všechny tyto otázky by vám prodejce nebo výrobce měl umět odpovědět.

Pokládka

Samozřejmostí je čistá suchá a rovná roznášecí vrstva, na kterou celoplošně lepíme speciálním lepidlem na PVC. Některé menší díly se prodávají již se samolepící úpravou spodního povrchu. Pokud má dojít ke styku více PVC krytin vzájemně se svařují pomocí svařovacích šňůr. Takovou práci je lépe přenechat odborníkovi, který umí zručně zacházet s horkovzdušnou pistolí.

Zajímavost

PVC je surovinou pro výrobu tzv. „syntetického linolea“ neboli lidově „lina“, ale skutečné linoleum je čistě přírodní materiál, který byl vytlačen právě levnějšími PVC výrobky, které také převzaly jeho název.